„Ми смо за то да односи између држава буду на бази узајамног поштовања како никада не би прерасли у нуклеарни рат. Добро је што су председници Русије и Америке потврдили неприхватљивост нуклеарног рата, али мислим да је неприхватљив било какав рат између великих држава, нуклеарних држава, јер су ризици да он прерасте у нуклеарни рат - огромни“, рекао је Лавров.
Подсетимо, британски медији су раније објавили да је бивши заменик генералног секретара УН за економска и социјална питања Ша Цуканг изјавио да Пекинг треба да одустане од политике према којој неће прва употребити нуклеарно оружје и да треба да пружи отпор новим савезима које прави Вашингтон.
Ша је конкретно мислио на АУКУС, савез Америке, Аустралије и Велике Британије, чиме се, по његовом мишљењу потврђује нарастајуће војно присуство тих земаља недалеко од Кине.
Коментаришући тај савез, Лавров је истакао да се Русија неће мешати.
„Поводом тог савеза и подморница у целини, тај догађај, који се одиграо убрзо после бекства из Авганистана, неизбежно покреће питања код оних који улазе у те савезе. И Француска вероватно размишља колико су поуздани ти савези и како постају актуелнији разговори о стратешкој аутономији Европе“, рекао је он.
То су велика питања за Запад и они морају да их решавају, рекао је руски министар и додао да Русија нема намеру да се у то меша.
„Али, последице онога што се тамо догађа могли бисмо да осетимо. То може да утиче и на наше односе са ЕУ, то може да изазове интересовање у ЕУ да са нама ипак сарађују“, истакао је Лавров и додао да се центар светског развоја премешта у Азију.
Према његовој оцени, савез је направљен како би се помогло Аустралији на пољу обуздавања Кине.
Подсетимо, Аустралија, САД и Велика Британија су 15. септембра склопиле безбедносни пакт АУКУС, којим ће Канбера добити технологију да изгради осам подморница на нуклеарни погон.
Аустралија је након уласка у пакт одустала од куповине подморница од Француске, због чега је Париз оптужио Канберу због лажи и повукао амбасадоре из Вашингтона и Канбере.