Америка је „тата“ Косова
„Ако Стана нико није обавестио да ће Ескобар доћи на овај састанак, онда Европска унија има озбиљан проблем у комуникацији. С друге стране, ако узмемо у обзир чињеницу да су Американци ти коју су практично створили независно Косово, а не Европска унија, очекивано је било да се Ескобар појави у Бриселу“, наводи Ковачић.
ЕУ је изгубила и штап, и шаргарепу
„ЕУ је оног тренутка када је показала да јој није стало до проширења изгубила шаргарепу, а штап не верујем да би могли да искористе јер би је то увело у нове проблеме. Дакле, сви који су заинтересовани за ову причу, а озбиљни су играчи, требало би да се укључе у овај процес, јер је ово отезање постало фрустрирајуће, јер је јасно да ЕУ не даје резултате и то се видело по Бриселском споразуму који је договорен, али не и спроведен“, истиче он.
Америка брани своје интересе
„Именовање Ескобара од стране Вашингтона за специјалног изасланика за овај регион значи директно укључење у процес који води ЕУ између Београда и Приштине. Односно, враћање на стари модел пре Трампа, када су Американци на свим разговорима били присутни. То што нису седели за преговарачким столом, не значи да нису контролисали и ток преговора и суштину и интервенисали у духу њихових интереса“, каже Миливојевић.
Враћање на стање пре Трампа
„Америка никада није била статусно неутрална. Њен став је јасан и њена улога и све што чини јесте да се потврди косовска државност. Дакле, њена позиција је јасна. Преговори који се дешавају у среду подразумевају учешће три стране, ЕУ као медијатора, и Београд, и Приштину. Уколико би се Ескобар директно, дакле, седајући за преговарачки сто уз поменуте три стране укључио у те разговоре — онда је то искакање из онога што налаже резолуција УН и онога што налаже како да ЕУ посредује у преговорима. Онда је то учешће неког трећег, што би отворило питање формата преговора и уопште циљева тих преговора“, напомиње Миливојевић.