Договор о таблицама спречио веће зло
„Могуће је да је овај договор спречио изазов који је могао да се претвори у сличну акцију Приштине, а везана је за рок који је Одбор парламента у Приштини дао тзв. влади Косова, да до 1. октобра уведе у систем наплате четири општине на северу. Ту је постојала опасност да они покушају да под тим окриљем опет изведу овакве акције на станицу Валач или на Газиводе“, напомиње Дрецун.
„Дакле, овај политички авантуризам Аљбина Куртија му је донео велики минус, јер коначно мора да прихвати да разговара. Епилог овог састанка у Бриселу је јасно упозорење Куртију да насилне акције Приштине нису прихватљиве нити наметање решења на штету српског народа, већ да се сви проблеми морају решавати за преговарачким столом“, децидан је саговорник Спутњика.
Шта подразумева договор о стикерима
„Ово што је сада договорено је заправо стварање услова да се кроз преговоре реши проблем таблица и у потпуности реши проблем слободе кретања. Стикери који су сада договорени су саставни део споразума о слободи кретања још од 2016. године. Али Приштина то није хтела да реализује, јер су хтели да нас ставе пред свршен чин и да нам наметну да прихватамо на територији централне Србије таблице које нису статусно неутралне, дакле, немају ознаку КС, него РКС — република Косово. То му је био циљ, јер је сматрао да ће на тај начин барем посредно добити признање независног Косова од Србије“, истиче Дрецун.
Привремено решење
„Договор који ће имати привремени карактер је тако конципиран да ниједна страна не буде до краја поражена. Србија је добила оно што јој је било најбитније, а то је да се уклоне РОСУ јединице са севера Косова, што олакшава живот Србима тамо, јер их доживљавају као претњу. Коначно решење око таблица ће бити очигледно ствар отвореног политичког процеса који ће се десити у недељама пред нама“, каже Станковић.