Мали тигар умало није умро после напада човека. Живот му је био у опасности, јер су му удови били ампутирани. Ипак, хирурзи су успели да га спасу. Тигрић је оперисан, ставили су му у шапе металне шипке и добио је надимак Росомаха или ждеравац, сисар из породице куна. Тренутно се тигрић опоравља.
У центру „Амурски тигар“ се баве сличним случајевима, као и очувањем ретких животиња из реда мачака. За неколико година експерти су спасили на десетине тигрова. Они помоћу сакривених камера у природи прате предаторе које су рехабилитовали и пустили у њихово природно станиште - тајге.
Тигрица Амба, која је ловила псе у Хасанском рејону Приморског краја Русије, сада живи у Амурској области са још једном тигрицом Еленом. Захваљујући камерама у природи приметили су да се у њиховом окружењу појавио мужјак што је дало наду да ће популација добити још једног члана породице.
„Постоје тенденције ка расту броја тигрова. У последњих седам година популација је повећана за 100 јединки. То је добар резултат за ове јужне мачке које живе у екстремним условима“, рекао је генерални директор центра Амурски тигар Сергеј Арамиљев.
Успех експерата је споменут и на састанку председника Казахстана са председником Русије који је обећао да ће помоћи у обнављању популације туранског тигра на нивоу владе и на експертском нивоу.
Ове године се испоставило да постоји могућност да ће тигрови остати без хране, због веома хладног времена и афричке свињске куге која је три пута смањила број дивљих свиња. Заштитници природе на све начине покушавају да сачувају динамику раста популације тигрова на Земљи надокнађујући недостатак хране и стварајући све услове за комфоран живот амурских тигрова.