Недељко Тодоровић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао да су ове временске прилике уобичајене за нашу климу. Постоје, додаје, неке мале варијације из деценије у деценију, али нема суштинских промена.
„Навео бих учесталост појаве сушних и топлих лета. Она се мења приближно на сваких 35 година. Последњих 30 година били смо у једном периоду када је била чешћа појава екстремно топлих лета. Шездесетих и седамдесетих је била ретка појава тих екстремно топлих лета“, каже Тодоровић.
Топла лета на сваких 35 година
Истиче да на то утиче пре свега циркулација океанске воде у Атлантику и Пацифику.
„Ту се понавља једна цикличност од приближно тих 35 година и утиче на температуру ваздуха, јер је Европа под утицајем ваздуха са Атлантика. Поред тога утиче и енергија Сунца. Имали смо у првој половини прошлог века један период од 30 до 35 година појаву топлих лета“, казао је Тодоровић.
Напомиње да је у Београду ово лето по средњим температурама заузело треће или четврто место у низу од стотинак година.
„Овог лета је забележена у Београду максимална температура од 40 степени, што је позиција између 12. и 15. места. Број дана са температурама од преко 35 степени је био 19, што заузима шесто место на тој ранг листи. Тај исти број дана - 19, забележен је и 1921. године“, рекао је Тодоровић.
Према његовим речима, највеће амплитуде у нашем климату су у пролеће и јесен.
Београд топлотно острво
„У Београду је то мало ублажено, јер је Београд топлотно острво због саобраћаја, грејања итд. У октобру је десетак, 12 степени, а у Зајечару, амплитуда може да буде и до 22-23 степена“, навео је Тодоровић.
Истиче да ће наредних дана бити топло, али већ од среде следи пад температуре.
„Максимална температура око 15, после тога мало топлије. Октобар ће да буде просечан. Киша у четвртак и петак ће само мало да ублажи сушу. Претпостављам да ће крајем октобра и у новембру бити више кише. Али, сада почињу и први мразеви, магла по котлинама, почиње кошава да дува“, нагласио је Тодоровић.
Ако се равнамо по неком средњем датуму, то је крај новембра у већини места Србије.
„Свака сезона је прича за себе и неухватљиво је за прогнозу“, закључио је метеоролог Тодоровић.