Како се наводи у чланку који је објављен у у листу „Ваздушно-космичке снаге. Теорија и пракса“, Русија има дугу морску границу, развија Северни морски пут, полажу се претензије на њену територију на Далеком истоку и у другим регионима, у току је такмичење у освајању ресурса на Арктику. Научници истичу да је стога актуелно питање ефикасних начина борбе против могућег десанта са мора.
„Данас је могући противник значајно повећао своје борбене могућности за извођење десанта са мора тако што је уврстио у наоружање нове универзалне десантне бродове и лебделице за десант и искрцавање“, наводе експерти, додајући да америчке снаге имају и нека друга амфибијска возила.
Они предлажу да се снаге могућег противника пре искрцавања нападну малим беспилотним летелицама.
„Након што добију ознаке циљева, беспилотне летелице лете у одређено подручје и уз помоћ противпешадијских мина и муниције малог калибра нападају војску, хеликоптере (авионе) који се налазе на палубама, ометају нормалан рад борбених јединица, оштећују радарске антене противника“, наводе научници.
Истовремено, дронови бацају на десантне бродове противника мале радио-станице које емитују радио-сигнале и тако обележавају мете за хеликоптере и авионе.
Аутори чланка истичу да ће таква активна дејства омогућити да се на обали распореди наоружање Копнених снага и на крају осујете планови противника.