„Ако Русија учини оно што је раније најавила и повећа испоруке Европи, то ће имати умирујући ефекат на тржиште. Не кажем да ће они то учинити, али ако то желе, имају све могућности за то“, рекао је Бирол.
Анализа агенције показала је да би Русија могла да повећа извоз за око 15 одсто од највећих зимских испорука у Европу. Бирол је позвао државу да докаже да је „поуздан снабдевач“ и помогне у ублажавању кризе у снабдевању која је нарушила цене енергената, угрозивши опоравак глобалне економије након затварања за време пандемије.
Он је додао да руски извоз није једини разлог за дефицит у снабдевању. Према његовим речима, брзи економски опоравак након пандемије, дуго техничко одржавање различитих пројеката и временски услови такође су имали одређену улогу. Директор Међународне агенције за енергетику упозорио је да би нагли раст цена нанео штету дугорочној будућности индустрије.
„Сасвим је јасно да потрошачи широм света критикују тржиште гаса. Он је у целом свету био представљен као чист, поуздан извор енергије, који допуњује енергетски прелаз (на чисте облике), али је на ову слику пала сенка“, истакао је Бирол.
Како је навео, државе треба да краткорочно заштите потрошаче од наглог поскупљења, иако рекордне цене гаса имају потенцијал да убрзају прелазак са фосилних горива на друге изворе енергије.
Међународна агенција за енергетику, коју финансирају земље Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) ради саветовања о енергетској политици и безбедности, прво је у септембру изјавила да би Русија могла да повећа испоруке Европи, али није прецизирала колико.
Коментари директора Агенције уследили су у светлу широко распрострањеног незадовољства западних земаља које оптужују Русију да је енергију претворила „у оружје“ и да „застрашује“ Европу.
Цена фјучерса на европском тржишту гаса према холандском ТТФ индексу, најликвиднијем европском чворишту, у среду је достигла рекордну вредност од 1.937 долара за хиљаду кубних метара, а у четвртак је почела да пада, дошавши чак и испод 1.000 долара. Након тога, цена гаса је мало порасла и у 17 часова по средњоевропском времену котирала на нивоу од 1.161 долар.