За прву опцију и директан лет у Катар неопходно је да у преостала два квалификациона меча упишу шест бодова, што подразумева и врашки тежак задатак - победу над бившим европским прваком Португалијом, и то у Лисабону... Звучи немогуће, али...
Далеко од тога да Пиксијеви ратници то нису кадри да учине, јер ова екипа „расте“ из утакмицу у утакмицу и почела је да побеђује и када не игра како би требало и како је селектор то замислио.
Најбољи показатељ за то су три бода у Луксембургу где је победу „породио“ Душан Влаховић, бисер спрског и светског фудбала.
Био је хладнокрван приликом реализације после савршеног паса који му је упутио Вељковић из задње линије, показвши како треба нападач да се понаша у ситуацији „један на један“ са голманом.
Србија је претходни пут, не тако давно, пре две године у Лисабону одиграла меч без победника са Португалијом (1:1).
Повели су Орлови раним голом Тадића из пенала, али су у наставку Роналдо, Феликс, Силва и остали асови Фернанда Сантоша успели да поравнају резултат и на крају је уследила победа бодова.
Онда су нам Португалци одржали час фудбала по киши на Маракани када су напунили мрежу Марка Дмитровића до врха.
Славили су резултатом 4:2 и показали да су ипак (нај)боља селекција у квалификационој групи и да су с правом заузели прво место и отишли директно на Европско првенство, где Србије, по обичају ни после 20 година није било.
Али, то су била нека друга времена, доласком Драгана Стојковића Пиксија на место селектора националног тима, учинило је да се промене бројне ствари.
Србија је почела да игра фудбал, офанзиван фудбал, на гол више, онако како сви то воле, а како селектор који је био врхунски играч, захтева!
Сви трче, сви се боре за лопту, гину дословце сви до једног на терену! Видело се то већ у прва два квалификациона меча када је Пикси преузео Орлове.
Србији је припао ролеркостер против Ирске у Београду. Рани гол Брауна, али на крају преокрет и победа резултатом 3:2.
А онда само четири дана касније још боља потврда да Србију краси нешто што у прошлости није био случај.
Пиксијева чета губила је 2:0 од Португалије на Маракани после првих 45 минута игре, да би у наставку за свега 15 минута преко Александра Митровића и Филипа Костића стигла до изједначења.
Селектор је после меча признао да је све време веровао у свој тим и да једино за чиме жали јесте што нисмо постигли и трећи гол и уписали победу.
„Могли смо и да их победимо. Нема везе, биће нова прилика у Лисабону. Тамо ће бити финале ових квалификација“, већ тада је наговестио сценарио и расплет у Групи А Драган Стојковић Пикси.
И тако би и требало да буде. Постоји само један предуслов, да у уторак, 12. октобра у Београду падне Азербејџан, исти онај који је савладан у Бакуу, када му је пресудио рекордер по броју голова за национални тим Александар Митровић.
Још једна потврда да је ово нека друга(чија) Србија! Водили су Орлови преко Митровића од 16. минута, али је Махмудов у 59. минуту изједначио. Мирисало је на нови (к)икс што се Орловима безброј пута дешавало у неким прошлим временима, када су се саплитали против „малих“...
Онда је на сцену ступио борбени карактер Пиксијевих орлова и сурови егзекутор Митровић! Измислио је нови гол и бацио на колена ривала непуних 10 минута пре краја сусрета за важна три бода Србије на путу ка Катару.
Уследили су после тријумфи над Луксембургом (4:1 и 1:0), те је сада у оптицају још шест бодова за директан лет Орлова у Катар!
Лисабон је најтежи задатак. Одлазак у најзападнију земљу Старог континента и надигравање са европским првацима, препуним мајстора фудбалске игре. Нема потребе ни да их набрајамо. Од самог помена имена Роналдо, Феликс, Бернардо Силва, просечан фудбалски познавалац се најежи...
Али, боље је и лакше стиснути зубе и прегрмети тај Лисабон, него завршити у „паклу“ баража, где су у полуфиналу потенцијални ривали Чешка, Украјина, Норвешка, Северна Македонија, Велс, Аустрија које стижу из Лиге нација и биће неповлашћени.
Што се тиче повлашћених репрезентација са којим бисмо се сусрели у финалу, то су Албанија, Русија, Шведска, Шкотска, Швајцарска.
УЕФА је закомпликовала пут кроз бараж и у игри су три додатна места за одлазак на Мундијал у Катару, а за њих ће се борити десет другопласираних селекција из квалификација, односно још два победника групне фазе УЕФА Лиге нација.
То значи да ће укупно 12 националних тимова, бити подељено у три костура од по четири екипе, а само победници ће се радовати на крају и завршити у Катару.
У те три стазе, играју се полуфинале и финале, све по једна утакмица и само непоражени добија вредну награду.
Орлови су претходни пут осетили сав пакао и сву горчину баража. Нокаутирали су у Ослу Норвежане, „уштоповали“ Халанда, да би онда све добро поништили пред самим циљем.
У Београду се на празној Маракани догодила Шкотска и они чувена пенал-лутрија где смо остали кратких рукава, а ЕВРО по обичају гледали крај малих екрана, на шта смо навикли још од 2000. године.