Аутори истраживања су подсетили да је СССР спровео око 130 нуклеарних испитивања поред обала архипелага Нова Земља, као и да су потопили и одложили у Баренцовом и Каспијском мору више од 100 нуклеарних подморница. САД су последња истраживања са применом нуклеарних постројења спровеле на бази на Гренланду.
Научници се плаше да у случају топљења леда микроби могу да се помешају са водом и да створе нову генерацију патогена који су отпорни на антибиотике.
Како би се спречио овај сценарио неопходно је, како тврде научници, поштовати одредбе Париског климатског споразума и снизити глобалну температуру за око 1,5 степени Целзијуса.
„Неопходно је да више знамо о штетним микробима, као и о загађивачима и нуклеарном отпаду, како бисмо правилно разумели претње које они представљају“, рекао је научник који учествује у истраживању за лист „Дејли експрес“.
Научници су раније открили да је ниво арктичког леда у последње две године достигао рекордно низак ниво. Они констатују да се за последњих десет година тај показатељ смањио за 13 одсто у поређењу са 1979. годином, а просечна дебљина леда у Баренцовом мору се смањила за 90 одсто.