Одлука Управе за катастар изазвала је опречне реакције — по једнима, она је логична јер је вјерски објекат увијек припадао Митрополији, док правни заступници Општине Цетиње кажу да је одлука неважећа.
Јован Маркуш у прилог тврдњи да је манастир увјек био власништво Митрополије црногорско-приморске прилаже одлуку суда из 1929. године којом се налаже да тадашња општина плаћа 95 наполеона годишње манастиру за земљиште које заузима варош Цетиње.
Одлука суда из 1929. године.
© Sputnik / Бобан Нововић
„Ако је, као што кажу, Цетињски манастир власништво општине Цетиње, како је могуће да општина Цетиње плаћа Манастиру за земљиште које користи? Као да је 1945. година, прогласили су и уписали у катастру све објекте у историјском језгру Цетиња (приватне и споменике културе) као власништво општине Цетиње. Уставни суд Црне Горе је поништио ту противзакониту одлуку и наложио да се ствари врате у првобитно стање. Све приватне објекте у историјском језгру су у катастру послије доста перипетија морали вратити приватним власницима. Имовину, упркос одлуке Уставног суда, тада нијесу вратили само Митрополији црногорско–приморској“, каже Маркуш.
Он истиче да је сада само исправљена намјерна грешка у катастру, то јест отимачина од стране општине Цетиње и испоштована одлука Уставног суда.
Историјско језгро Цетиња
© Sputnik / Бобан Нововић
Заштитница имовинско-правних интереса Пријестонице Снежана Попивода наводи дотле да је евентуално рјешење о упису Цетињског манастира на Митрополију црногорско-приморску Српске цркве правно неутемељено, јер се, како тврди, по истом правном питању два пута не може покретати поступак, као што не може ни Управа за катастар и државну имовину мимо других државних органа и самостално одлучивати по жалбама МПЦ-а.
„То евентуално рјешење не производи правно дејство из два разлога. Првог, зато што није правоснажно и коначно, чак и да постоји, јер на њега има право жалбе незадовољна страна, тј. Пријестоница. Други разлог је тај да је по истој ствари већ одлучено првостепено и да се предмет налази у Министарству финансија по жалби Митрополије“, наводи се у изјави за медије Снежане Попиводе.
Она тврди да Рјешење још није упућено Општини.
Група грађана Цетиња је, иначе, позвала све црногорске грађане да се придруже вечерас протесту у 18 сати у Подгорици испред Владе Црне Горе због уписа манастира на власништво Митрополије црногорско-приморске.