„Пројекат изградње Моравског коридора (Е-761) тако постаје први пројекат у Србији који ће користити подршку најстарије светске извозне кредитне агенције, а укупан износ који је УКЕФ определио за кредитирање локалних пројеката је око четири милијарде фунти“, саопштено је из Амбасаде Велике Британије у Београду, преноси Екапија.
Предвиђено је да Моравски коридор споји Појате и Прељину и буде једна од најмодернијих саобраћајница у региону, будући да пројекат турско-британског конзорцијума „Бехтел-ЕНКА“ предвиђа најновију телекомуникацијску опрему, сигнализацију и технологију за контролу поплава, односно системе за заштиту животне средине.
УКЕФ се од других националних кредитних агенција разликује по својој флексибилности: постоји обавеза да само до 20 одсто вредности кредита буде потрошено на британске ланце снабдевања – било да је реч о добрима или услугама – а услови враћања су конкурентни у поређењу са онима које наплаћују друге ОЕЦД кредитне агенције, наводи се у саопштењу.
УКЕФ такође може да обезбеди гаранције за финансирање у српском динару и за УКЕФ подршку могу да се пријаве и приватне и државне компаније.
„Одушевљена сам јер је данас потврђена УКЕФ подршка за пројекат Моравски коридор. Ова најава је потврда да радимо на јачању односа Велике Британије и Србије усмереним ка будућност. Уједињено Краљевство има огромно искуство и стручност не само у изградњи путева, већ и у секторима попут железничке иновације и зелене енергије. Ови сектори су кључни за будући развој Србије и ширег региона Западног Балкана“, рекла је Шан Маклеод, британска амбасадорка у Србији.
Зајам даје „Џеј-пи Морган Чејс банк“ „Коридорима Србије“ на 13 година, уз каматну стопу од 0,5 одсто годишње, увећана за шестомесечни еурибор, уз гаранцију УКЕФ, пише Екапија.
12 Децембар 2020, 12:06