„Немачка одлучно одбацује апсолутно неосноване наводе Руске Федерације. Такође одлучно одбацује покушаје дискредитације других земаља-учесница, као и довођења у питање професионалности и непристрасности Техничког секретаријата“, наводи се у документу објављеном на сајту ОЗХО-а.
Представници Немачке такође примећују да, према мишљењу Берлина, нота Русије од 7. октобра о инциденту „не садржи одговоре на многа питања која је група од 45 земаља послала сталној мисији Русије“.
Одговор Француске и Немачке
У одговору сталног представништва Француске при ОЗХО на вербалну ноту Москве наводи се да је та земља одлучила да не узме у обзир захтев Русије за пружање правне помоћ у случају Наваљног. Како се наводи, на Москви је да „започне поуздану и транспарентну истрагу“ тог кривичног дела.
Истовремено, према саопштењу сталног представништва Британије при ОЗХО, Лондон је незадовољан одговорима Москве и назива их „покушајем избегавања одговорности“ за напад на Наваљног уз помоћ хемијског оружја.
Раније су Сједињене Америчке Државе и 44 других земаља преко ОЗХО-а послале Русији списак питања о инциденту са Наваљним и изјавиле да чекају одговор у року од 10 дана. Москва је послала своје одговоре два дана касније и истовремено припремила контрадемарш ОЗХО-у као одговор на писмо из више земаља о случају блогера.
Случај „Наваљни“
Наваљни је хоспитализован у Омску 20. августа прошле године након што му је позлило у авиону на путу из Томска. Након прегледа, омски лекари су као главну дијагнозу навели метаболички поремећај, који је изазвао оштру промену шећера у крви. За сада није јасно чиме је оно било проузроковано, али према омским лекарима, у крви и урину Наваљног нису пронађени отрови.
Касније је он авионом пребачен у Немачку, а немачка влада је касније објавила, позивајући се на војне лекаре, да је Наваљни наводно отрован супстанцом из групе хемијских бојних отрова „Новичок“.
Немачка је потом саопштила да су закључке немачких стручњака потврдиле лабораторије у Шведској и Француској, а да паралелно, на захтев Берлина, сопствено истраживање спроводи Организација за забрану хемијског оружја.
Кремљ је с тим у вези саопштио да Берлин није обавестио Москву о својим закључцима, а руско Министарство спољних послова је тада нагласило да Русија чека одговор Немачке на званични захтев о овој ситуацији: у року од месец дана Русија је Немачкој послала неколико захтева за правну помоћ о ситуацији са Наваљним, али одговори на нису примљени ни од Немачке, као ни од ОЗХО.
Руско Министарство спољних послова је скоро годину дана након инцидента саопштило да је то била планирана провокација с циљем дискредитације Русије.