У случају Новог Зеланда, планови предвиђају да ће они који су вакцинисани моћи да се релативно слободно крећу и користе различите услуге, док за невакцинисане неће вредети исти услови и могућности, наводи „Телеграф“.
Стварање невакцинисане касте
Један од најугледнијих британских листова објашњава да се ово не односи само на ту пацифичку острвску државу.
„Увођење ковид пропусница све је заступљеније широм света, а све више земаља такође омогућавају веће слободе за вакцинисано становништво, ризикујући стварање ‚невакцинисане касте’“, пише „Телеграф“.
Као један од најистакнутијих примера наводе Аустрију.
„Број заражених вирусом корона поново расте у тој земљи и они који се нису до сада вакцинисали ризикују поновно затварање у своје домове. Нови аустријски канцелар Александер Шаленберг упозорио је да ће, ако број пацијената који су оболели од вируса корона у Аустрији премаши 600 особа, или трећину укупних капацитета интензивне неге у тој земљи, аустријска влада бити присиљена да уведе најстрожи режим за невакцинисане, односно локдаун и они ће моћи да напусте своје куће само у посебним случајевима, као што су одлазак на посао, куповина основних намирница и слично“, пише Ен Гуланд, заменица уредника одсека за здравство у „Телеграфу“.
Како додаје, Аустрија има једну од екстремнијих опција које се разматрају, међутим, како пише британски лист, „и друге земље такође се све мање суздржавају од уплитања у животе својих грађана, а све с циљем да се вакцинише што више њихових грађана“.
Аустријски канцелар Александер Шаленберг
© AP Photo / Lisa Leutner
„Телеграф“ подсећа да је амерички председник Џо Бајден у јулу најавио политику под називом „вакцинација за посао“ (енглески: „jab for jobs“), што се односи на све који раде за федералну владу, а ради се о милионима људи. Такође је позвао послодавце у приватном сектору да уложе веће напоре у подстицању својих запослених на вакцинисање.
Откази због вакциналног статуса
Британски лист наводи и случајеве америчких компанија које су увеле обавезну вакцинацију за своје запослене, а у којима су невакцинисани добили отказ због тога.
Такође, према саопштењу Беле куће, у држави Вашингтон стопа вакцинације скочила је за 34 одсто пошто су уведене мере за запослене у државној служби, али је око 1.900 државних службеника напустило своје послове или су били „замољени“ да то ураде откако је уведен захтев за вакцинацијом, пише „Телеграф“ и додаје да то нису усамљени случајеви, већ да су на хиљаде људи у САД напустиле радна места или су отпуштени због вакциналног статуса.
„И у многим европским земљама уведене су ковид пропуснице које су постале обавезне за све оне који желе да имају друштвени живот“, пише уредница британског листа.
Она подсећа да је француски председник Емануел Макрон најавио да ће сви који желе да иду у биоскопе, музеје, ресторан и кафиће морати да покажу доказ да су вакцинисани или да су негативни на тесту.
Протест против вакцинације и нових ограничења у Паризу
© AP Photo / Michel Euler
„Телеграф“ наводи како су Французи међу већим скептицима када је у питању прихватање вакцина против вируса корона, али увођење ковид пропусница, односно „санитарних пропусница“, како се називају у тој земљи, повећало је до тада спору стопу вакцинације, па је сада око 67 одсто становништва примило две дозе цепива, у поређењу са око 66 одсто у Великој Британији.
„Ипак, та политика је такође изазвала и нови талас протеста, а бројни демонстранти били су љути због увођења таквих ограничења у земљи у којој је „либерте“, односно слобода, универзално право“, указује ауторка британског медија.
Додаје да и Немачка има слично правило, под називом 3Г (geimpft, genesen, getestet - вакцинисан, опорављен, тестиран). То правило, које важи од августа, предвиђа да свако ко жели да уђе у кафиће, биоскопе или домове за старе, мора да испуњава један од та три услова.
Да ли је могуће укидање ограничења
„Све оне који су забринути да се једном донета ограничења тешко могу повући, охрабриће пример Португалије. Током лета, за улазак у португалске кафиће и ресторане била је потребна потврда о вакцинацији. Али, због друге највеће стопе вакцинисаних у свету, готово 87 одсто становништва, и ниске стопе нових случајева заразе, те су мере укинуте прошлог месеца“, пише „Телеграф“.
У Великој Британији само је Шкотска увела нешто слично, пошто је од 1. октобра донето правило да свако ко посећује ноћне клубове или велике догађаје, мора да покаже ковид пропусницу да је примио две дозе вакцине или негативан резултат на тесту.
Хоће ли таква политика ступити на снагу у Енглеској, још увек је предмет расправе, наводи „Телеграф“ и подсећа да је министар здравства Саџид Џавид у септембру одбацио могућност увођења ковид пасоша, барем за сада, након реакције конзервативних посланика у парламенту.
„Никада ми се није свиђала идеја како морамо да наређујемо људима да покажу своје документе тек да би могли да раде нешто што је свакодневна активност. Добро смо проучили ситуацију и са задовољством могу рећи да нећемо ићи даље с таквим планом“, изјавио је британски министар здравства.
Лист подсећа да је у Британији, иако то није службена владина одлука, пожељно вакцинисање за све запослене у домовима за старе. Од 11. новембра сви који раде или волонтирају у тим домовима, мораће да буду вакцинисани са две дозе, осим у изузетним случајевима.
Према проценама британског Министарства здравства, око 40.000 неговатеља, односно седам одсто радне снаге, одбиће да се вакцинише, што значи да ће послодавци морати да их отпусте, а већ сада у том сектору недостаје око 120.000 радника, закључује британски „Телеграф“.