РУСИЈА

Амерички медији признају неуспех санкционе политике Вашингтона: Пример је „Северни ток 2“

Новинари америчког листа „Вашингтон пост“ анализирали су санкције министарке финансија Сједињених Америчких Држава Џенет Јелен и дошли до закључка да је ефикасност омиљене методе економског притиска америчких власти нижа него што се мисли.
Sputnik
Према мишљењу аутора чланка, администрација бившег председника САД Доналда Трампа оборила је рекорд по броју уведених мера: од 2016. до 2020. године на „црну листу“ доспело је око 3.800 физичких и правних лица, као и државе.
Поређења ради, Барак Обама је током свог другог председничког мандата увео 2.350 санкција.
Истовремено, новинари сумњају да су санкције ефикасне као инструмент политичког притиска. Као пример наводе чињеницу да америчка администрација већ мора да издаје дозволе за сарадњу са организацијама са санкционе листе, заобилазећи раније донете одлуке.
Према писању „Вашингтон поста“, главни проблем таквог приступа био је ризик да Вашингтон изгуби чак и пријатељски расположене партнере. Пример је ситуација са гасоводом „Северни ток 2“ који је Русија успела да заврши у сарадњи са Немачком, упркос позивима америчког сенатора Теда Круза да се уведу нове санкције против компаније „Гаспром“.

„У најгорем случају Сједињене Америчке Државе ће приморати земље да траже алтернативе америчком долару и системима финансијских трансакција у којима доминира Америка у криптовалутама“, истиче се у чланку.

Раније је Представнички дом америчког Конгреса одобрио одбрамбени буџет који предвиђа пооштравање санкција против Русије.
Москва је више пута истицала да је „Северни ток 2“ искључиво комерцијални пројекат који се не сме политизовати.
ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ
Нове методе Вашингтона: У америчком Конгресу предложили нове мере против руског извоза оружја
Коментар