Истраживање је спроведено након објављене процене европске организације да особе које свакодневно наносе руж за усне, у просеку у организам дневно унесу око 57 милиграма тог козметичког производа, а годишње 'поједу' отприлике пет целих кармина.
Ако се титанијум диоксид свакодневно уноси у организам, он би, према новим научним сазнањима, дугорочно могао да има генотоксично деловање и утицај на поремећај имуног система, као и на појаву тумора.
Титанијум диоксид, који се дуго сматрао безбедним, од маја 2021. више није на списку састојака безбедних за употребу у прехрани Европске агенције за безбедност хране (ЕФСА).
Осим у козметичкој индустрији, титанијум у облику диоксида најчешће се користи за бојење млечних и кондиторских производа, слаткиша, жвакаћих гума, колача и пекарских производа и умака.
Најважнија промена у примени титанијум диоксид је нов начин његове технолошке производње те се он сада производи у нанооблику. Уситњени нанотитанијум диоксид лако пролази биолошке заштитне баријере, попут цревне или плућне ћелије и таложи се у многим унутрашњим органима.
Потрошачи могу установити има ли овог састојка у ружевима тако што на амбалажи потраже шифру састојка - ЦИ 77891, поред које понекад пише и титанијум диоксид.
Тренутно се диоксид титанијума још увек додаје у многе ружеве за усне који се нуде на тржишту, каже Томас Копман, вођа немачког пројекта истраживања и процењује да ће се након нове процене ЕФСА-е то врло ускоро променити.
Током истраживања откривени су још неки састојци у ружевима за усне који могу бити штетни.
„Из угла заштите потрошача и због мера опреза не бисмо безрезервно препоручили ниједан руж који смо тестирали“, наведено је у закључку немачке Организације за заштиту потрошача Штифтунг Варентест, пренео је портал Зимо.