„Гасна криза ове године јасно је показала како дефицит једног енергетског ресурса може да се одрази на цене и баланс у читавом енергетском сектору“, рекао је Сечин.
Како је истакао, дестимулација традиционалне енергетике доводи до смањења улагања неопходног за одржавање нивоа производње традиционалних енергената, „што ће изазвати несташицу и још веће поскупљење“.
Према његовим речима, да би се спречило да светска економија склизне у такву енергетску „инфлаторну спиралу“ приступи измени структуре светске енергетике морају да буду избалансирани.
„Високе цене енергената несумњиво ће успорити економски раст и ера релативно ниских цена енергије која је трајала скоро 100 година и која је била главни подстицај за развој светске економије могла би да се заврши“, сматра извршни директор „Росњефта“.
Цена новембарских фјучерса за гас у Европи на отварању трговања 28.10. пала је за 9 одсто, на 950 долара за хиљаду кубних метара, показују подаци на берзи „ИЦE“.
Последњих месеци цене фјучерса за гас у Европи су се више него удвостручиле. У августу је цена једва прелазила 500 долара, док је 6. октобра достигла историјски максимум од 1.937 долара за хиљаду кубних метара, након чега је на тржишту започео пад, али цене и даље премашују границу од хиљаду долара.