То је град славне историје и војничке славе. Налази се на острву Котлин у источном делу Финског залива, на око 50 километара од градског језгра Санкт Петербурга.
Историја Кронштата уско је повезана са морепловством, из његове луке је испловио први руски пароброд, први ледоломац на свету и први руски морепловац који је опловио свет — Иван Крузенштерн. Овде су се развијала и тестирала нова оружја и обављали војни, научни и медицински експерименти.
У совјетско време су се овде налазиле војне фабрике и стратешки важни објекти. Град се могао посетити само уз специјалне дозволе, које су се тешко добијале.
Бродови Балтичке флоте у Кронштату
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Већину становништва чинили су морнари и војници, као и њихове породице. Они су се овде и школовали и службовали. Острво је имало развијену инфраструктуру и све што је потребно за живот, чак и своју прехрамбену индустрију.
Данас је то град од око 45 хиљада становника — питом, миран и тих. Овде као да нема градске хаотичности и ужурбаности, нити великих саобраћајних гужви. До пре неколико година овде чак није било ниједног семафора.
Кронштат је основао Петар Велики, пошто је 1703. године од Швеђана освојио острво и подигао утврђење са доковима које је требало да штити с мора нову престоницу Руског царства — Санкт Петербург.
Кронштат
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Острво није велико — око 15 квадратних километара, али од првог дана свог постојања Кронштат је постао неосвојива тврђава. Као база Балтичке флоте, град је сложеним системом канала и утврђења затварао све морске прилазе копну.
Срце града је Јакорни трг, на коме се уздиже и један од највећих храмова у Русији, главни храм руске Ратне морнарице, познат као Поморска црква Светог Николе Чудотворца, заштитника свих помораца. Изграђена је у неовизантијском стилу, по узору на Аја Софију у Истанбулу, па је називају и „кронштатска Софија“…
Поморска црква Светог Николе Чудотворца
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Са више од 300 културно-историјских споменика, Кронштат је уврштен на листу Светске баштине Унеска.
У новој епизоди „Моје Русије“ сазнајте какве још лепоте скрива овај град и легенду зашто се котао нашао на грбу овог града.
Новинарка Спутњика Оливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.
Све емисије „Моја Русија“ можете погледати ОВДЕ.