„Паприка бабура је извор витамина и минерала као што су А, Е, Б2, Б5, Б9, ПП, цинк, гвожђе и калијум. И, наравно, одличан је извор витамина Ц. Потребно је имати у виду да је за очување витамина Ц потребно јести воће и поврће. Најбоље је ако се оно сервира свеже непосредно пре конзумирања и сече керамичким ножем“, саопштила је Маркова.
Она је додала да паприка бабура такође обогаћује организам влакнима. Влакна највише има у црвеној паприци и то 2,1 грам на 100 грама паприке.
„Најбољи ефекат коришћења паприке бабуре у исхрани даје код људи са предиспозицијом за кардиоваскуларне болести. Захваљујући витамину П и витамину Ц зидови крвних судова ће бити еластичнији“, навела је Маркова.
Докторка је подвукла да је паприка алерген и потребно је приликом коришћења у исхрани пропратити реакцију организма. Могућа је појава нетолеранције на ово поврће. Поред тога, паприку бабуру не би требало да користе људи са аутоимуним болестима.
„У случају да после конзумирања паприке осетите надутост или поремећаје у столици онда немојте јести паприку свежу већ је термички обрадите. Они којима паприка прија могу је јести свежу, посебно током лета“, закључила је докторка.