Мили је у интервјуу за Ен-Би-Си, између осталог, коментарисао кинеско тестирање хиперзвучне ракете, што је званични Пекинг демантовао. На питање има ли Америка чиме да се супротстави таквој или сличној врсти оружја, Мили је рекао да не жели да „улази у сферу поверљивих информација о томе које специфичне могућности имамо и за шта су оне намењене“.
„Сведоци смо – и свет је томе био сведок – једне од највећих промена у глобалном геостратешком утицају. Ако ми, Оружане снаге САД, не направимо суштинске промене у наредних 10, 15 или 20 година, онда ћемо бити слабија страна у сукобу“, рекао је Мили.
Амерички генерал каже да „Кинези јасно и недвосмислено граде своје капацитете како би пружили могућност руководству земље“ оружани покушај повратка суверенитета над Тајваном, „у случају да се одлуче у неком тренутку у будућности“.
„Међутим, то се у блиској будућности вероватно неће десити. Али свашта се може догодити“, рекао је Мили и додао да „САД имају потенцијал да одбране Тајван“.
Када је у питању повлачење снага САД из Авганистана и критике да су тако „противницима показали како не подржавају савезника“, Мили каже да је то „погрешно тумачење“.
„Дали смо много Авганистану. И не бих препоручио ниједној земљи да сматра како су САД слабе у овом или оном облику, или да тако нешто мисли о нама. То би била грешка“, каже амерички генерал.
Начелник америчког генералштаба верује да ће нека терористичка организација попут Ал Каиде или ИСИС (обе забрањене у Русији) искористити ситуацију у Авганистану како би обновиле свој рад у року од шест до 36 месеци.
„Да ли то значи да ће напасти САД? Можда да, вероватно не. Зависи од околности“, рекао је Мили.