„Ако те две државе уједине своје потенцијале постаће противник којег је практично немогуће савладати, чак и када бисмо имали политичку вољу за то“, наводи се у чланку.
Према аутору чланка, Вашингтон може да изазове скривене трзавице између Русије и Кине а да би то било могуће Америка мора да започне конкретан дијалог са Москвом како би је ишчупала из загрљаја Пекинга.
Аутор напомиње да Руси доживљају превасходно Европу као претњу и да експанзија НАТО-а ка њеним источним границама угрожава њене стратешке позиције.
„То значи да чак и мали, симболички допринос безбедности те земље са стране САД може да има непропорционално велики утицај на понашање Русије и да промени њен однос према Кини у прилог нама“, процењује аутор.
Заокрет Вашингтона према Москви не треба да буде на штету држава источне Европе, наводи се у чланку и додаје да се интереси балтичких земаља, Пољске и Украјине морају узети у обзир.
Аутор предлаже Вашингтону да почне преговоре с Русијом на тему ширења НАТО-а на исток, да ублажи или коригује Закон „О супротстављању противницима Америке применом санкција“, да врате Русију у клуб Г7 и да иницира дијалог у војној сфери.
„Али то је тек почетак“, додао је аутор чланка и додаје да ако Америка успе да привуче Русију на своју страну то ће Белој кући омогућити да већи део својих ресурса усмери на Кину која представља претњу по САД.