„Према резултатима анализе, на првом месту нашла се реч 'спутњик'. Ове године је употребљивана девет пута чешће него раније. Та реч је тесно повезана са називом руске вакцине против вируса корона 'Спутњик Ве' (Sputnik V). Већа учесталост употребе условљена је широким дискусијама на тему вакцинације и признавања руске вакцине у иностранству“, објаснио је стручњак.
Друго место заузела је реч „Авганистан“. Према речима експерта, та реч се употребљава 6.5 пута чешће од других. Тај експлозивни раст њене употребе изазвале су расправе о дешавањима у тој земљи, констатовао је.
„Северни ток“ нашао се на трећем месту истраживања – учесталост употребе синтагме порасла је пет пута. На четвртом месту је реч „попис“, а на петом „импичмент“.
Поред тога, забележена је четвороструко већа употреба речи „кју-ар код“, затим „антиваксер“ (троструко већа употреба).
Пад учесталости у односу на претходне четири године показале су речи „избори“, „нерадни“ и „морталитет“, додао је Осадчиј.
Иначе, институт сваке године сумира резултате истраживања „Реч године“. Као изворе користи текстове рускојезичних медија и објаве на друштвеним мрежама.
Вакцина „Спутњик Ве“, коју је направио Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције, добила је 11. августа прошле године потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Ефикасност вакцине износи 97,6 одсто на основу анализе података о 3,8 милиона вакцинисаних држављана Русије, што је више него што је претходно објавио медицински часопис „Лансет“ (91,6 одсто).