Светске сеобе као лично искуство
Животни пут Алексеја Дмитријева је својеврсна илустрација теме светских сеоба, гледана кроз призму личног искуства. Прожимање са светом архетипова древног Алтаја, забележено је у радовима уметника, саопштено је из Руског дома.
У трагању за природом, која би одговарала његовом унутрашњем свету, прошавши кроз искушења престоничког живота у Москви, изабрао је место за свој боравак планине Алтаја, прапостојбину номадске културе Скифа и Туркијаца, чије трагове чувају стене и степе овог краја, на граници Кине, Монголије, Казахстана и Русије.
Филозофско размишљање о животу и човеку
Алексеј Дмитријев, сликар изузетног талента, познат је не само у Републици Алтај, где живи и ради више деценија, већ и ван њених граница.
Дипломирао је на позоришно-уметничком факултету Универзитета у Ташкенту и по професији је позоришни сценограф. Бави се и позоришном сценографијом, костимографијом и илустрацијама.
Изложба "Номади" руског уметника Александра Дмитријева
© Уступио Руски дом у Београду
Према речима његових колега сликара, радови Дмитријева су другачији од оних, које смо навикли да видимо, разликују се од радова уметника реалиста. Његове слике су филозофско размишљање о животу и човеку.
Његово стваралаштво је одговор на савремене тенденције у сликарству, које се удаљава од сижеа, постаје условно, обраћајући нам се знацима и симболима.
Живописни крај са седам хиљада језера
Чини се да није случајно што је сликар нашао надахнуће за свој рад управо у Горном Алтају. Природу овог Сибирског краја „опевао“ је познати руски сликар Николај Рерих. То је живописни крај са седам хиљада језера, крај брзих река и немих пејзажа, у којем су се у давна времена пресецали путеви номадских племена.
Међународни уметнички пројекат „Номади“ је организован уз подршку Комитета за националну политику и медије Републике Алтај и Дома Пријатељства народа.