ДРУШТВО

Шта све кисели купус чини нашем организму

Кисели купус је неизоставна намирница српске трпезе, а притом је извор бројних витамина и повољно утиче на организам. Најмање је пет разлога због којих кисели купус треба уврстити у исхрану.
Sputnik

Хранљивост

Осим што је нискокалоричан (и броји око 30 калорија по шољици), садржи и значајне храњиве материје попут витамина Ц, витамина К, витамина Б6, влакна, гвожђа, бакра, мангана, фолата и калијума.

Добар за црева

Будући да је ферментисана намирница, кисели купус природно садржи пробиотике и пребиотичка влакна, а пробиотици делују делотворно када су у питању затвор, дијареја повезана са употребом антибиотика и инфекција, као и синдром иритабилних црева.

Јача имуни систем

Будући да отприлике 70 до 80 посто наш имунитет зависи од здравља црева та два система су нераскидиво повезана, што значи да било која храна која подржава здрава црева подржава и здрав имуни систем.

Добар извор влакана

Насумично контролно испитивање показало је да је кисели купус једина ферментисана храна за коју је клинички доказано да помаже код синдрома иритабилних црева.
Пробиотичка влакна помажу у храњењу добрих бактерија у цревима, пише гастроентеролог Марвин Синг.
Према бази података о храни америчког Министарства пољопривреде (УСДА), једна шољица киселог купуса садржи четири грама влакана, што је једнако 15 посто дневне препоручене вредности.

Утиче на смањење стреса

Показало се да пробиотици управљају анксиозношћу и депресивним симптомима код људи због повезаности црева и мозга. Здрава црева основ су за функционисање читавог људског организма, пренеле су Новости.
Коментар