РУСИЈА

„Ростех“: Испорука С-400 Турској – победа Русије над Америком

Испорука руских система С-400 Турској упркос незадовољству Вашингтона представља победу Москве на тржишту наоружања, изјавио је генерални директор „Ростеха“ Сергеј Чемезов.
Sputnik

„Сматрамо да смо победили у овом случају“, одговорио је он на питање новинара да ли је задовољан што продаје оружје НАТО чланици, што ствара несугласице између САД и Турске.

Директор „Ростеха“ је за америчку телевизију „Ен-Би-Ес њуз“ такође рекао да би руски перспективни ловац пете генерације „Шахмат“, који први пут представљен у иностанству на авио-салону „Дубаи ершоу“, могао да заинтересује Турску и другог америчког савезника – Саудијску Арабију.

Ердоган: Без коментара о заједничкој производњи делова С-400

Истовремено, турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да су се Руска Федерација и Турска договориле да неће давати никакве изјаве у вези са заједничком производњом елемената ПВО система С-400.
„Што се тиче производње делова за С-400, договорио сам се са руском страном да за сада нећемо давати никакве изјаве, нити ћемо делити детаље. Стога сада нећу рећи ништа о томе“, рекао је турски лидер на конференцији за штампу у Анкари након преговора са шпанским премијером Педром Санчезом.
Ердоган је такође напоменуо да је та тема „осетљива“ за Москву и Анкару.
Подсетимо, Москва је 2017. године потписала уговор о испоруци ПВО система С-400 Анкари. Турска је била прва земља НАТО-а која је ове системе купила од Русије.
Москва је 2017. године потписала уговор о испоруци ПВО система С-400 Анкари. Турска је била прва земља НАТО-а која је ове системе купила од Русије. Одлука Анкаре изазвала је негативну реакцију Вашингтона и Алијансе у целини. САД не престају са покушајима да натерају Турску да одустане од руских система ПВО. Због чињенице да Анкара не подлеже притиску и не одустаје од С-400, Вашингтон ју је искључио из свог програма за производњу ловаца-бомбардера пете генерације Ф-35.
Осим тога, Сједињене Америчке Државе су дуго претиле Турској увођењем низа једностраних санкција због куповине С-400, али нису журиле са тим, плашећи се даљег заоштравања односа са кључним савезником у оквиру Алијансе, а Анкара је упозоравала да примену таквих ограничења неће оставити без одговора. У децембру 2020. године, Вашингтон је ипак увео рестриктивне мере.
ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ
Ердоган: Куповина С-400 имала смисла, упркос трвењу у односима са Вашингтоном
Коментар