ДРУШТВО

Четири карактеристике су заједничке свим психопатама

Поједини људи претпостављају да се психопате рађају из трауматског детињства и изопачених породичних односа, али неуронаучница са 15 година искуства у истраживању мозга каже да њени налази указују на то да то није случај.
Sputnik
Током виртуелног семинара компаније „Сајенс анд информејшен ексчекнџ“, организације која повезује индустрију забаве са научним професионалцима, професорка психологије Универзитета Џорџтаун и неуронаучница Абигејл Марш објаснила је да корен њихове болести често потиче из развојне фазе мозга.
„Знамо да је озбиљност ових особина повезана са карактеристичним абнормалностима мозга које изгледа да почињу рано у детињству, а затим на неки начин напредују“, рекла је Маршова.
Према њеном мишљењу, психопатија постоји у спектру од благе до тешке, при чему су неке више манипулативне, рискантније и више претеће од других. Ипак, она је рекла да сваки психопата има четири карактеристике: немилосрдност, безобзирност, неспособност да воли и неосетљивост на могућност повреде.

Не осећају сажаљење ни кајање

Прво, људи из спектра психопатије имају проблема са осећањем сажаљења, наводи психолог.
Када се неко близак психопати осећа тужно или уплашено, не може да разуме емоцију, јер је то нешто што сами не осећају, рекла је она.
Маршова је навела пример дечака, основца, ког је проучавала и који је видео своје наставнике и другове из разреда док реагују на потенцијални терористички напад на њихову школу, вриштећи, плачући и евакуишући се.
Слично, људи са психопатијом не осећају кајања када ментално, емоционално или физички повређују друге, каже она.
Проучавала је и дечака кога су учитељице тако често избацивале и суспендовале из школе да је његова мајка остала без посла јер је морала да брине о њему. Касније се пријавила у установу за ментално здравље због стреса, а када је Маршова питала дечака како се осећа, рекао је да га то не погађа, преноси Национална географија.
Рекао је: „Ствари које радим су је повредиле, али она заправо не каже колико, тако да то нема никаквог утицаја на мене“.
Он је кривио своју мајку за потпуно одсуство кајања, за све негативне ефекте који су се десили због његовог понашања“, истиче психолог.

Не разумеју љубав као други

Психопате такође имају проблема са осећањем или разумевањем љубави.
„Они не доживљавају блиске, љубавне везе са другим људима на потпуно исти начин на који то доживљавају други људи. Више од једног детета или адолесцената које сам интервјуисала рекло је да не воли никога, ни своју породицу, ни пријатеље“, рекла је она током семинара.
Уместо тога, људи са психопатијом могу да називају или мисле о вољеним особама као о „сарадницима“ који могу да им помогну, али су испод њих, објаснила је.
Не плаше се да ће бити повређени физички или емоционално
На крају, сви људи са психопатијом имају проблема да разумеју емоцију страха.
„Они су заиста неосетљиви на могућност будуће штете. Једна девојка коју смо проучавали говорила је ‘Ништа ме не плаши, ништа‘“ , рекла је Маршова.
Она је додала да претња повредом, одласком у затвор или неодобравањем неће спречити психопату да ради шта хоће.
Проучавала је другу младу жену која је украла аутомобил својих родитеља из забаве, забила га у дрво и преврнула се.
„Када су се полицајци касније појавили у њеној кући, затекли су је како мирно седи на каучу и једе чипс“, рекла је Маршова.
Које вас лице највише плаши? Тест из прошлог века открива мрачну страну личности
Коментар