„Имајући у виду тешку, веома тешку економску и финансијску ситуацију у Молдавији, руководећи се жељом да Молдавија задржи могућност да измири своја дуговања ‘Гаспрому’, као и позицију председника Русије коме се молдавска страна више пута обраћала за помоћ, ‘Гаспром’ је одлучио да потпише уговор, практично, у складу са условима Молдавије, али са суштинском и важном клаузулом – Молдавија мора на време да измири све текуће обавезе за гас. Термин за плаћање је данас, 22. новембра. Зато је ‘Гаспром’ данас, у складу са уговором, обавестио молдавску страну да ће за 48 сати испорука гаса Молдавији бити заустављена“, рекао је Купријанов.
Он је додао да је „Гаспром“ „изузетно разочаран што Молдавија није испунила обавезе из уговора“.
Купријанов је подсетио да је предлог „Гаспрома“ за цену гаса за Молдавију био апсолутно тржишни и формирао се на бази берзанских акција, а молдавска страна је инсистирала на повољнијим ценама.
Директор компаније "Молдовагаз" Вадим Чебан саопштио је да је затражио од владе зајам за отплату дуга "Гаспрому" у висини од 74 милиона долара.
У октобру су „Гаспром“ и „Молдовагас“ продужили уговор за испоруку гаса на пет година. Након преговора вицепремијер и министар инфраструктуре Молдавије Андреј Спину је изјавио да ће нова цена гаса у републици у новембру бити 450 долара за хиљаду кубних метара и да ће се мењати у зависности од ситуације на тржишту.
О дугу Молдавије за гас
Дугови молдавских потрошача су се акумулирали на стању „Молдовагаса“. Раније је званични представник „Гаспрома“ Сергеј Купријанов рекао да тренутно молдавски потрошачи са десне обале Дњестра дугују око 433 милиона долара, а с обзиром на кашњења плаћања укупан износ дуга достигао је 709 милиона долара. Стране су се договориле да се ова цифра разјасни у овој години током ревизије.
Поред тог дуга „Гаспрому“ су потрошачи непризнатог Придњестровља дужни нешто више од седам милијарди долара. Како је појаснио председник одбора „Молдовагаса“ Вадим Чебан овај део дуга је формиран услед систематских неплаћања потрошача са леве обале Дњестра. Влада Молдавије тај дуг не признаје, јер не контролише ситуацију у Придњестровском региону.
Подсетимо, Придњестровље, у којем 60 одсто становникаа чине Руси и Украјинци, тражило је излазак из састава Молдавије још пре распада Совјетског Савеза, страхујући да ће се на таласу национализма Молдавија ујединити с Румунијом.
После неуспешног покушаја молдавских власти да насилно реше проблем 1992. године, Придњестровље је фактички постало територија која није под контролом Кишињева.