„Након девет месеци удео 'Гаспрома' у увозу гаса који се испоручује цевоводом и течног природног гаса у Европу премашио је 53 одсто“, прецизира компанија.
Европске земље су, како се наводи, услед повећане потражње и смањења сопствене производње природног гаса повећале увоз за 18 милијарди кубних метара (7,5 одсто) у поређењу са истим периодом 2020. године.
Увоз гаса који се испоручује цевоводом повећан је за 31 милијарду кубних метара (20,4 одсто), а „Гаспром“ је обезбедио скоро половину те количине – 48 одсто. Увоз течног природног гаса је, са друге стране, смањен за 13 милијарди кубних метара (14,5).
Према прелиминарним проценама, потрошња гаса у свету ове године ће порасти за 150 милијарди и износиће 4,2 билиона кубних метара, наглашава компанија. Највећи пораст потражње примећује се у Русији, Кини и европским земљама.
Више од трећине раста потрошње гаса у свету биће покривено повећањем производње „Гаспрома“. Услед високе потражње, компанија је повећала производњу гаса – за десет и по месеци ове године „Гаспром“ је повећао производњу за 58,8 милијарди кубних метара (15,2 одсто) у поређењу са истим периодом прошле године.
„Упркос расту цена гаса у Азији и Европи, као и новим иницијативама за декарбонизацију привреде, водеће истраживачке организације и даље прогнозирају значајан раст потрошње гаса у свету у средњорочној и дугорочној перспективи“, саопштава „Гаспром“.