Посебно је питање како ће се ова стратегија одразити на пословање ЕПС-а. Да ли ће национална енергетска компанија бити угрожена зарад помоћи комерцијалним купцима?
Али ових дана се појављују и нова питања. Привредне асоцијације се буне и тврде да нису сви комерцијални купци у истом положају. Како кажу, сада ЕПС дискриминише један део купаца из сектора привреде. Реч је о оним купцима који су пре него што је Влада Србије прописала продужење уговора, током лета и у септембру, када су им истекли стари уговори, потписали нове – по ценама које су биле и дупло веће од старих. А оно што је најбитније, у тим уговорима струја је скупља од цене по којима се сада неким комерцијалним купцима продужава уговор.
Сада је питање како решити питање цена за комерцијалне купце, да сви буду задовољни а да ЕПС не буде угрожен? Како ће се ово декретом укидање тржишта одразити на будуће деловање законима прокламовано слободно тржиште енергије?
О овим питањима, као и томе како енергетску кризу превазилазе друге – европске земље, треба ли мењати прописе, како да се држава спреми за ванредне енергетске услове у данашњој „Енергији Спутњика“ Јелица Путниковић разговара са Жељком Марковићем, лидером за сектор енергетике И ресурса у „Делоит Србија“.