Пакао кроз који су тенисери и тенисерке прошле године прошли како би играли на Аустралијан опену тешко да се може мерити са било којим другим напорима уложеним у „белом спорту“.
Вакцина или карантински „затвор“
Неки су две недеље карантина могли да проведу тренирајући напољу и барем ићи у кафетерију, док су други, као Виктор Троицки који је пакао кроз који је прошао описао у „Миљановом корнеру“, били потпуно изоловани.
Тако нешто могло би да се деси са Новаком Ђоковићем, уколико није, односно не буде вакцинисан недељу дана пред долазак у Сиднеј, где се од 1. јануара игра АТП куп, потврдио је директор АО Крег Тајли.
„Можемо да потврдимо да ће сви који буду улазили у Аустралију овог тениског лета морати да испуне стриктне услове здравствених органа. То укључује потврду о вакцинацији или доказ о изузећу из здравствених разлога. Оно што је такође објашњено од стране здравствених органа је да ће сви који буду дошли, а не буду испуњавали ове захтеве, морати да иду у карантин од 14 дана“, речено је из службе за односе са јавношћу Тениског савеза Аустралије, пренели су аустралијски медији.
Од првог помена обавезне вакцинације за Аустралијан опен 2022. до сада било је много опречних и нејасних информација, али делује као да се коначно може извући закључак да Новак и сви остали тенисери и тенисерке имају два сценарија – или вакцина или строг двонедељни карантин – пошто је изузеће од правила одавно искључено као опција.
Вакцинација – једноставнија опција
Према речима директора Тајлија, играчи могу да се имунизују којом год вакцином желе и довољно је да приме само једну дозу пре него што уђу у Аустралију, али то морају да ураде минимално седам дана до слетања.
С обзиром да АТП куп 2022. почиње 1. јануара, Ђоковић ће морати да се вакцинише најкасније до 24. децембра, уколико већ то није учинио, јер, подсетимо, и даље није познато да ли је вакцинисан или не.
Слагао се први сценарио са Новаковим уверењима и жељама или не, кристално је јасно да је он много једноставнији и да би додатно скинуо терет са његових леђа.
Терет изазван новом борбом за Србију коју обожава да представља, терет јурења 21. Гренд слем титуле и десете на Аустралијан опену, терет медија који га разапињу јер жели да статус имунизације задржи за себе...
Сценарио број 2
Ипак, уколико не буде желео да се вакцинише, Ђоковић ће, према информацијама ТС Аустралије и тамошњих медија, имати и другу опцију.
Највећи српски спортиста би у том случају морао да прође строги карантин током којег, највероватније, не би смео да изађе из хотелске собе 14 дана.
Уколико би се аустралијске власти одлучиле за најригорознију методу – практично затворских карактеристика – Новак не би могао да изађе из собе ни да једе, ни да тренира, ни да прошета...
Постоји и опција да карантин буде нешто блажег нивоа, па да Ђоковићу буде дозвољено по неколико сати дневно у контролисаном окружењу, када би имао прилику да тренира на тениском терену, оде до посебне просторије за прехрањивање и можда обави још неку ситницу.
Тенисери и тенисерке који су прошле године морали да прођу кроз строжи карантин описали су га као „пакао на земљи“ и већином рекли да сигурно то не би поновили само како би учествовали на Аустралијан опену и/или АТП купу.
„Исто је као у затвору, само имате интернет“, изјавио је шпански тенисер Роберто Баутиста Агут.
„Можете да замислите... Петнаест дана лежања у кревету и да се не бавиш спортом, тешко ти је након тога ходати и бити спреман за дневне активности, а поготово када треба све брзо да надокнадиш. Гледао сам да се што боље припремим за Аустралијан опен, што је било тешко физички и психички. Било је психички доста тешко јер нисам био припремљен на то, речено нам је било нешто супротно“, причао је почетком ове године Троицки.
Шта ће Ђоковић урадити?
Оно што је такође сада већ очигледно је то да ће јавност ускоро сазнати да ли је Ђоковић вакцинисан или није, пошто то потврда учешћа на АТП купу тренутно не говори.
Као што је већ речено, уколико је Новак већ вакцинисан неометано ће моћи да дође у Аустралију када год буде желео, односно до 1. јануара када почиње АТП куп (вероватно мало раније како би тренирао).
Уколико није вакцинисан и не планира то да уради, мораће да се запути у Аустралију јако брзо, јер до почетка АТП купа (1. јануар) није остало много времена, а карантин траје чак 14 дана.
Ако тек планира да се вакцинише, рок да прими прву дозу било које вакцине је 24. децембар, недељу дана пред најкаснији могући долазак у Аустралију.
Званичну одлуку о учешћу на турнирима у Аустралији, као ни то када ће и како доћи у ту земљу, Ђоковић још није донео, али се иста очекује у наредним данима.