Специјални представник за дигиталну трансформацију Сергеј Кирјушин, рекао је да ће министарство бити у партнерству са Институтом за системско програмирање „Иваников“ на развоју овог концепта следеће године.
На основу резултата идејног решења одредићемо финансирање програма, али за сада се о овом питању расправља“, рекао је Кирјушин.
Званичник је одбио да открије какве податке ће машина користити за анализу, наводећи да постоји много различитих задатака у спољној политици у којима би таква вештачка интелигенција могла да помогне.
Овај најновији развој део је широког програма дигиталне трансформације Министарства спољних послова. Одељење планира да од 2021-2023, потроши 2,3 милијарде рубаља (31 милион долара) да побољша своје информационе системе и постане независно од страног софтвера. У априлу је објављено да ће се вештачка интелигенција користити за подршку спољнополитичким активностима.
Виши експерт Центра за напредна решења за управљање Олег Шакиров рекао је да министарства спољних послова многих других земаља користе вештачку интелигенцију у низу различитих активности, преноси РТ.
„Пример напреднијег решења је Одељење за међународни развој Велике Британије, које користи модел за процену дистрибуције становништва у земљама у развоју на основу анализе сателитских снимака помоћу машинског учења“, објаснио је он.
„Медији су такође известили о развоју прототипа решења заснованих на вештачкој интелигенцији у кинеском министарству спољних послова.