Главна ставка у документу подразумева да Русија и САД неће размештати наоружање на територијама које могу представљати претњу за националну безбедност. Истовремено, Русија предлаже да се на територијама земаља Европе не размештају додатне снаге у односу на оне које су размештене 27. маја 1997. године када је потписан Оснивачки акт Русија-НАТО.
Москва предлаже и да се постигне договор да ни Русија ни НАТО не размештају ракете средњег и кратког домета на територијама које су у домету националних циљева.
Такође се наводи и да би Русија и НАТО требало да се договоре да не стварају ситуације које би могле да се протумаче као потенцијална претња.
Украјина не сме у НАТО
Русија предлаже Алијанси да се обавеже да Украјина неће приступити савезу, као ни друге бивше совјетске републике.
Такође предлаже и да НАТО одустане од вођења било каквих војних активности у Украјини, источној Европи, Централној Азији и Закавказју.
Поред тога, Русија предлаже и да се постигне договор да Москва и НАТО заједнички раде на спречавању инцидената у региону Црног и Балтичког мора, како у водама, тако и у ваздуху.
„Уговором би се Русија и чланице Алијансе обавезале да једни друге неће сматрати противницима. Документа ће подржавати дијалог и сарађивати по питању успостављања механизама како би се спречили инциденти на Црном и Балтичком мору“, наводи се у објави руског спољнополитичког ресора.
Доаје се и да Москва позива САД и остале чланице Алијансе да се веома озбиљно односе према овим предлозима имајући у виду да је ситуација на међународној сцени веома „наелектрисана“.