Пленковић је у интервјуу за „Вечерњи лист“, коментаришући критике председника Хрватске Зорана Милановића због Закључака Савета ЕУ, оценио да је реч о злонамерним и за хрватске интересе штетним инсинуацијама Милановића да је Хрватска подржала текст који наводно не гарантује права Хрвата у БиХ као конститутивном народу.
„Управо супротно. На иницијативу Хрватске, у тексту закључка се изричито наводи Дејтонски споразум, који почива на начелу три конститутивна народа, а увршћено је и спровођење ограничене уставне реформе и изборне реформе с циљем уклањања свих облика дискриминације и неједнакости“, рекао је Пленковић.
Навео је да је јасно рекао колегама у Савету ЕУ да Хрватска неће допустити да се у БиХ одустане од начела равноправности три конститутивна народа.
Пленковић је рекао и да је објаснио ситуацију да се већ у три изборна циклуса догађа сценарио да бројнији конститутивни народ — Бошњаци надгласавају најмалобројнији конститутивни народ — Хрвате и бирају хрватске представнике који немају подршку бирача из редова хрватског народа у БиХ.
Говорећи о намерама власти Републике Српске о преносу надлежности, Пленковић је навео да је Хрватска одлучно против сепаратизма у БиХ, али и против сваког унитаризма, односно централизма.
„Наш став је инсистирање на уставним стубовима БиХ, а то је поштовање равноправности три конститутивна народа и осталих“, рекао је Пленковић.
На питање да ли се БиХ налази пред сукобом, премијер Хрватске је одговорио да је недавно посетио БиХ са три јасне поруке и навео да је прва порука пријатељства, партнерства, сарадње и подршке БиХ.
Пленковић је рекао да је друга порука политичким и друштвеним актерима да се смире тензије и напетости, а трећа —истинска жеља да се учине потребни уступци и искораци око Изборног закона.