„Једни тврде да је грејање у микроталасној штетно. Наводе да се губи вредност намирница, смањује ниво витамина у њима, као и корисних својстава. Неки производи постају токсични и тешки за пробавни систем. Међутим, други експерти имају супротно мишљење. Сматрају да се производи лакше варе, греју се без примене масти и троши се мање времена на подгревање хране“, рекао је за Спутњик доктор Терехов.
Према његовим речима, за подгревање хране у микроталасној се морају користити посуде од термо пропусног стакла. Требало би имати у виду да било који облик обраде намирница мења структуру хранљивих влакана, чак и приликом кувања.
Докторка Мотова сматра да је једини ефекат који микроталасна производи на храну је обично загревање које се ни по чему не разликује од било ког другог начина загревања хране, на пример приликом пржења или печења.
„Микроталасно зрачење није јонизујућа радијација, односно, не одваја електроне из атома и не дели језгро елемената. Микро таласи делују на наш организам исто као што делују и на храну. Вода, која се налази у храни се загрева под утицајем микро таласа. Иако микро таласи брзо одлазе у атмосферу, микроталасне су направљене тако да спречавају чак и минимално „цурење“, изјавила је нутриционисткиња.