Због короне велики број авиокомпанија отказује хиљаде летова дневно, углавном у Америци. Омикрон већ прави проблеме и у Азији и Африци, због чега је и група туриста из Србије „заробљена“ на Занзибару.
До проблема је дошло јер су Уједињени Арапски Емирати донели одлуку о обустављању летова за четири државе, Кенију, Танзанију, Етиопију и Нигерију. Како сазнајемо, незванично објашњење је да нема довољно здравог особља које може да опслужи летове и путнике агенције "Флај Дубаи".
Сви путници се враћају, “заробљени” само у медијима
У агенцији "Џамбо травел", која је специјализована за продају авио карата кажу да обустава траје до 31. децембра и да је неизвесно шта ће се са летовима те компаније дешавати од 1. јануара следеће године.
"Агенција носи моћно име Дубаија и јесте компаније Емирата, али заправо је нискобуџетна, ћерка је компаније "Емирејтс", па подразумева и нискобуџетана правила. У овом случају дозвољава рефундацију карата или делова карата које нису искоришћене. Дакле, у овој ситуацији може да се деси да неко одлети на Занзибар, али да не може да се врати, али само теоретски. У том случају одмах се ради рефундација у договору са агенцијом", каже Игор Врањешевић из "Џамбо травела".
Он додаје да замена карте није немогућа мисија, да је ова агенција већ збринула све своје путнике, сви ће се вратити са Занзибара када им истекне аранжман.
Крона је успорила летове, а сада их нови сој поново отказује
© Sputnik / Бојана Стојадиновић
Медији направили панику
Врањешевић каже да, иако ову мини кризу прате сензационалистички наслови у медијима, ни један путник сигурно неће остати заглављен на овом афричком острву. Међутим, ако је путник карту купио сам преко интернета, мора сам да купи и нову, да се другом компанијом врати кући.
"Може бити разлике у цени, али није велика, расположиви су летови за повратак преко Катара. Најтеже је путницима који су карте купили сами и отишли у свом аранжману. Они практично немају коме да се обрате, морају да реше проблем са компанијом "Фјал Дубаи", прво да заврше рефундацију, а онда да одлуче да ли ће поново сами купити карте или преко неке агенције која се тиме бави".
И у највећем туроператору за Занзибар у Србији, агенцији "Манга трип" кажу да нема разлога за бригу, да ће се сви њихови путници у земљу вратити када је и планирано.
"Подиже се паника у већој мери него што треба, али треба узети у обзир да су људи под стресом због свега што се дешавало у ковид кризи, затварања граница, евакуација, свега. Ово сада није ни близу те ситуације", каже Марко Кнежевић из ове агенције.
Не идите далеко у свом аранжману
Он додаје да бројка од 600 "заглављених" путника вероватно не стоји, каже да се "Манга трип", посебно у последње две године од када влада ковид криза, труди да едукује људе за далека путовања. Прво правило у гласи, не летети, ако баш не морате, нискобуџетним компанијама.
"Савет људима је да мање гледају телевизију и читају вести, јер ова мини криза није ни приближна ономе што могу наћи у медијима. Ове године смо имали две хиљаде путника на далеким дестинацијама, све је протекло најнормалније. А ситуација као ова, отказивање летова, изузетно ретко се дешава, иако смо у пандемији. Генерално, када људи путују са туристичким агенцијама, нема шансе да ће остати негде заробљени. Шта год непредвиђено да се деси, агенција ће то решити", истиче Кнежевић.
Срби се враћају на Кубу
Он додаје да је Занзибар изузетно атрактиван, јер је цена аранжмана за ову далеку топлу дестинацију у рангу летовања у Грчкој;
"И даље је уврежено мишљење да су та путовања јако скупа, да нису доступна свима, али годинама се ради на томе да буду доступна ширам спектру људи. Посебно за Занзибар, јер тамо можете да отпутујете за хиљаду или 1100 евра. Укљчено је ноћење са доручком у хотелу са 4 звездице, авио превоз са свим таксама и водич на српском језику".
Поред Занзибара који је омиљено место туристима из Србије за новогодишње празнике, велико интересовање влада за још једну дестинацију у Африци, Сејшелска острва, али и за Мексико и Перу. На срећу љубитеља далеких дестинација за туристе се поново отворила и Куба, која је била затоврена од почетка пандемије.
"Прво је радила на производњи својих вакицна, вакцинисали су више од 70 одсто локалног становништва и сачакали да се потпуно припреме за долазак страних туриста. Затим су се отворили, али су захтевали обавезан карантин по доласку на Кубу, али сада су потпуно отоворени за све путнике. Потребна је само потврда о вакцинацији или негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата", каже Кнежевић.
Он додаје да се епидемиолошке мере на Куби и даље морају строго поштовати у затвореном, али и на отвореном, ситуација је таква и у већини земаља које су за туристе из Србије атрактивне као "далеке дестинације".