„Пекинг-3“, мали сателит тежак само тону, који је лансиран у јуну, детаљно је снимио подручје Залива Сан Франциско површине 3.800 квадратних километара, тврди Саут Чајна морнинг пост.
Фотографије које је направио су веома високе резолуције од 50 центиметра по инчу, што значи да један пиксел на фотографији покрива подручје од 50 пута 50 центиметара на Земљи.
Начињене су са висине од 500 километара, а посебна вредност овог сателита је што може да фотографише и док се креће, што је иначе највећи проблем сателита, јер већина њих приликом кретања прави замућене слике. Са друг стране, кинески сателит може да фотографише док се ротира за 10 степени у секунди, што је до сада невиђено у свету сателита, наводи се у научној студији објављеној у кинеском часопису посвећеном инжењерингу свемирских летелица, пише Саут Чајна морнинг пост.
Како наводе научници, сателит „Пекинг-3“ сматра се најбржим до сада и може бити један од најјачих за осматрање Земље, иако је мали и јефтин.
Посебна предност овог сателита је што за веома кратко време може да сними велику површину изнад које прeлеће, за разлику од других сателита који могу да виде само уску „траку“ на планети, а да би снимили ширу површину, морају да комбинују више прелаза. Кинески сателит, према наводима научника, може да снима ширину од 23 километра, док су најбољи сателити до сада могли само 13 километара.
Тако је нови кинески сателит у стању да сними целу дужину корита реке Јангце и да прати њено кривудање између Тибета и Источнокинеског мора, дугу 6.300 километара, у само једном прелету, што је технички до сада било неизводљиво.
„Пекинг-3“ је опремљен рачунарима који му омогућавају да у исто време може да прати 500 региона на планети и сними их током 100 прелета дневно. Такође, може да детаљно прати одређене циљеве на Земљи и да шаље њихове фотографије у реалном времену.
Може и да складишти око један терабајт фотографија и да их шаље земаљској контроли брзином од једног гигабита у секунди, што је брже него већина других сателита.