„Неколико земаља које су биле део бивше Југославије јасно је рекло да се Југославија није распала због НАТО-а. Постојали су унутрашњи разлози. НАТО је тамо дошао много касније под мандатом УН да би зауставио насиље у Босни и Херцеговини“, рекао је Столтенберг на конференцији за новинаре у Бриселу после састанка Савета Русија-НАТО.
Он је истакао да се сличног става држе и бивше републике Југославије – Црна Гора, Хрватска и Словенија.
„Изјаве да НАТО прекраја границе у Европи су погрешне“, наставио је он, поновивши да су „управо унутрашњи сукоби у Југославији довели до њеног распада“.
Алијанса је, према речима генералног секретара, тамо ушла да би заштитила људе. Истовремено, Столтенберг је подсетио на трагедију у босанској Сребреници.
Одговарајући на питање о интервенцији НАТО-а у Либији, он је рекао: „Ми смо деловали под јасним мандатом УН. Пре свега, то је била иницијатива Европске уније. И након неког времена, европски савезници су тражили помоћ НАТО-а. А онда је кренула операција Алијансе. Али под мандатом УН“.
У Бриселу је у среду завршена седница Савета Русија-НАТО. На челу руске делегације је заменик шефа дипломатије Русије Александар Грушко који је пет година био стални представник Русије при НАТО и заменик министра одбране Александар Фомин.
Са друге стране, Алијансу на преговорима представљају стални представници 30 држава-чланица НАТО-а, генерални секретар Јенс Столтенберг и заменица државног секретара САД Венди Шерман.
Састанак у Бриселу је наставак руско-америчких преговора о безбедносним гаранцијама одржаним 9-10. јануара у Швајцарској.
Повод за разговоре био је нацрт споразума о безбедносним гаранцијама који је Москва упутила Вашингтону и његовим савезницима у децембру. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби.