Ђоковић се огласио после дана спекулација о томе да ли је његов тим исправно поступио у попуњавају пријаве за долазак у Аустралију, наводећи да је направљена грешка у дефинисању тога да ли је пре пута на најудаљенији континент боравио на неком другом месту – а јесте, у Шпанији.
Ђоковић је претходно победио у судском процесу који се односио на питање да ли је Гранична полиција поступила на фер начин приликом укидања његове визе по слетању у Мелбурн, али ту прича није завршена јер министар Хок има моћ да поново ускрати Ђоковићу визу и право да то уради у било ком моменту.
Хок је у центар пажње аустралијске јавности стигао прошле године када је одлучивао у случају једне породице која је тражила азил, његова политичка каријера је доживела успон када је на позицију премијера стигао Малком Турнбул, а потом је постао веома близак са Скотом Морисоном, актуелним председником Владе Аустралије.
Хок је Морисонов лични представник у Влади државе Нови јужни Велс, а њихов однос датира јиш из времена када су били заједно у „групи за изучавање Библије“, после чега му је пружио велику подршку после промене Турнбула.
„Ја сам велики верник у идеје милости, опраштања, спасења и друге шансе – то су хришћанске вредности које обликују секуларну културу на начин који је чини хуманијом и бољом за живот на овом свету“, навео је Хок у једном од обраћања у парламенту.
Почетак 2022. године Хока доводи у ситуацију да „одбрани своја веровања“ – ако ни због чега другог, бар због чињенице да је Ђоковић признао да је грешка направљена и да се он у Аустралији нашао са једном једином идејом, да се такмичи као врхунски спортиста и настави свој бриљантан професионални пут.