Иако још увек није могуће у потпуности утврдити зашто ноћу сањамо одређена места или одређене успомене, боје, гласове, призоре, па и људе, неки ће се лако присетити својих снова, док ће други имати проблема с тим.
Ако вам смета што не можете да се сетите ујутру онога шта сте сањали претходне вечери, постоје могући разлози за то.
Стрес и трауматично искуство
Истраживања су показала да стрес не само да нарушава и скраћује РЕМ фазу спавања, већ и повећава број буђења током ноћи. Поред стреса, постоји и траума, која је слична али мало интензивнија – и једно и друго могу да отежају памћење онога што сте сањали.
Исхрана
Важно је избегавати храну која ремети сан – тешка храна, масни и пржени оброци, зачињена јела, цитрусно воће, али и газирана пића. Овакве намирнице нису препоручљиве ни у току дана, а посебно их не треба конзумирати пред спавање.
Поред овакве хране и пића, такође се не препоручује ни конзумирање кофеина, никотина, као ни алкохола, јер све то ремети сан.
Начин спавања
Све од несанице, па до апнеје у сну и нарколепсије може негативно да утиче на циклус спавања. Такође, психолог и стручњак за снове Рубин Најман додаје да и пребрзо и прерано буђење може да утиче на заборављање сна, преноси портал Новости Магазин.