То је први пут да је неко приметио фетус у стомаку мумије и научници су до сада сматрали веома чудним да није откривена ниједна мумија труднице, рекао је Војћех Ејсмонд, вођа пројекта „Варшавска мумија“ за Бизнис инсајдер.
„Жене у репродуктивном добу можда нису биле стално трудне, али јесу биле сваких неколико година“, објаснио је он зашто је чудно да до сада нису откривене мумије труднице.
Научници су дошли и до одговора због чега није откривен ниједан фетус код жена мумифицираних у репродуктивном добу.
До сада на рендгенским снимцима, који су уобичајен начин проучавања мумија, није снимљен ниједан фетални скелет.
„Радиолози су трагали за костима фетуса, а заправо није требало то да раде. Требало је да тражимо меко ткиво посебног облика“, каже Ејсмонд.
Научници су у научном раду објављеном у Журналу археолошке науке, за то што до сада није примећен ниједан фетус код мумија окривили „кисељење“.
„То је као када спроводите експеримент са јајетом. Уколико ставите јаје у киселину, љуска ће се истопити, остављајући само жуманце и беланце. Када киселина испари, остане вам само унутрашњост јајета покривена минералима“, каже пољски стручњак.
Нешто слично се догађа и у мумифицираним телима. Током процеса распадања тела, оно постаје кисело.
„У крви се појављује формијатна (мравља) киселина, која чини окружење киселим. Када се фетус нађе у киселој средини, његове кости нестану врло брзо. Остаци хемијске реакције су заправо група минерала помешаних у плодовој води у материци“, објашњава Ејсмонд како су научници дошли до сазнања о трудној мумији и зашто до сада није забележен ниједан фетус.
Због тога, тело фетуса није видљиво на рендгенском снимању.
Како додаје, тај хемијски процес на утиче на кости мајке-мумије, јер се тело прекрива сољу, натријум карбонатом, која га исушује. Исушивањем се минерали задржавају на месту, па кости и даље могу да се виде на рендгенском снимку, објашњава стручњак.
Ејсмонд наводи да ће ово сазнање помоћи и у будућим откривањима остатака фетуса код египатским мумија.