НАСА прати и каталогизује већину потенцијално опасних астероида, односно објеката који могу да се приближе на мање од 45 милиона километара до Земљине орбите. Међутим, када се астероид промера 100 метара, познат као 2019 ОК, „пришуњао“ Земљи, а откривен је 24 сата пре него што је пришао на удаљеност од само 70.000 километара (што је шест пута мање него до Месеца), научници су се запитали како је то могуће.
Група научника дошла је до одговора, тврдећи да систем за надзор, који се састоји од више компјутеризованих телескопа, има „мртви угао“ на источном делу неба током ноћи, наводи се у студији објављеној у научном часопису „Икарус“.
Због аномалија у Земљиној елиптичној орбити око Сунца и планетарне ротације ка истоку, неки објекти у свемиру могу да изгледају стационарни када се посматрају кроз телескоп.
Уобичајено, објекти који су близу Земље виде се како се крећу ка западу, али готово половина њих која прилази планети са истока може да дође у тај „мртав угао“ и да не буде примећен дуг период времена, наводе научници.
Компјутеризовани систем телескопа за надзор игнорише стационарне објекте, како га не би „збуњивала“ поједина небеска тела. Међутим, тај случај је довео до тога да астероид 2019 ОК остане непримећен, уместо да га телескопи примете месец дана пре него што се приближио Земљи. Научници наводе да ће тај део неба, који је у „мртвом углу“, морати да буде посебно осматран.
„Истраживачи треба да обрате посебну пажњу током осматрања тог дела неба и да агресивно прате нове објекте који се споро крећу“, наводи се у студији.
Такође, препоручују и да систем телескопа буде унапређен како би се избегао овај негативни ефекат.