Према наводима аутора чланка, док администрација америчког председника Џоа Бајдена покушава да спречи Русију како не би извела наводно планирани напад на Украјину, све се више сумња у спремност Немачке да се укључи у ту борбу. Према речима извора на које се агенција позива, амерички званичници све чешће говоре о „проблему Немачке“.
Како примећују аналитичари, актуелна ситуација све више подсећа на догађаје од пре 40 година када је немачки канцелар Хелмут Кол одбио да подржи тадашњег председника САД Роналда Регана у покушајима да се супротстави, како је он тада рекао, „империји зла“.
Наиме, у лето 1982. године САД су увеле ембарго на испоруку нафтне и гасне опреме у Совјетском Савезу коју су производиле подружнице америчких компанија у иностранству. Циљ је био да се спречи изградња гасовода „Уренгој-Помари-Ужгород“ у оквиру споразума између СССР и Немачке.
И данас је камен спотицања гасовод – овог пута „Северни ток 2“ који показује срдачне односе Москве и Берлина, констатују аутори чланка.
Упркос томе што је Немачка више пута упозоравала да је могућ прекид сарадње са Русијом ако буде употребила енергенте као оружје, недостатак јединства у новој немачкој влади доводи у сумњу способност Берлина да се супротстави Москви, закључују аутори текста.
Изградња гасовода „Северни ток 2“ је у потпуности завршена 10. септембра 2021. године. Како би гасовод био пуштен у рад потребно је да компанија „Норд стрим 2 АГ“ добије регистрацију независног транспортног оператера.
Пројекту се активно противе Сједињене Америчке Државе које промовишу свој природни течни гас у Европској унији, као и Украјина која се плаши губитка транзита. Русија је више пута позивала да гасовод престане да се помиње у контексту било какве политизације, јер је то комерцијални пројекат који је користан и за Русију и за Европску унију.