Деоничари су поднели тужбу против Илона Маска, тврдећи да је злоупотребио своју позицију као највећи сувласник како би убедио борд директора произвођача електричних аутомобила да преузме високо задужену и нестабилну фирму у то време. Према наводима из тужбе, преузимање компаније „Солар сити“ било је непотребно за „Теслу“ и само је оптеретило пословање те фирме, преноси РТ.
„У овом случају испитује се да ли је преузимање „Солар ситија“ било спасавање те фирме од финансијских невоља, оркестрирано од стране Илона Маска“, рекао је адвокат деоничара Ренди Барон на судском рочишту.
Тај посао је компанију „Тесла“ 2016. године коштао 2,6 милијарди долара, а деоничари сматрају да им сада Маск дугује 13 милијарди долара, будући да су цене акција „Тесле“ узлетеле од тада.
Пре преузимања „Солар ситија“, Илон Маск је био највећи деоничар те компаније, коју су основали његови рођаци, са 22 одсто акција. Такође, био је председник борда директора „Солар ситија“ у то време, као и генерални директор и председник „Тесле“. Због тога деоничари „Тесле“ сматрају да је Маск себи наместио већи профит и већу корист него што је имала компанија „Тесла“.
Маск се на ранијим рочиштима бранио да је преузимање било део његовог глобалног плана за стварање интегрисане енергетске компаније, која би комбиновала соларне панеле које производи „Солар сити“ са аутомобилима и батеријама „Тесле“. Његови адвокати додали су да „Солар сити“, који сада послује као „Тесла солар“, није био ни близу пропасти у време преузимања, те да је био перспективна фирма.
„Без Илона Маска, компанија „Тесла“ можда не би ни постојала, а камоли имала вредност од 1.000 милијарди долара, какву сада има. То не значи да Маск контролише компанију, већ да је веома ефикасан генерални директор“, рекла је Ванеса Лавли из адвокатског тима најбогатијег човека света.
Маск је критиковао захтев за компензацију као „неоправдано висок“, наводећи да се ради о износу који је пет пута виши од било које одштете одређене пресудом до сада. Пресуда се очекује за око три месеца.