Према речима аутора, технологија ће омогућити да се отпад, који се тешко уништава, претвори у сировине. Студија је објављена у часопису „Journal of Energy Storage“.
Према подацима института „МИСиС“, током пандемије вируса корона становници планете свакога дана користе више од 130 милијарди маски, које се претварају у стотине тона полимерног отпада. Приликом спаљивања се емитују токсични гасови, зато је важно да се прерађују.
Руски научници су са колегама из иностранства развили нову технологију добијања економичних батерија од искоришћених маски, где ће се као омот користити паковање од лекова. Потребно је да се купи само графен.
Новом технологијом се добијају танке, савитљиве и јефтине батерије, које могу бити и једнократне. Они су супериорније по низу параметара од тежих, металних традиционалних батерија, чија је производња скупља. Нове батерије, кажу аутори пројекта, се могу користити у кућним уређајима, од сатова до расвете.
„За производњу батерија типа супер кондензатора се користи следећи алгоритам: маска се прво дезинфикује ултразвуком, а затим се потопи у ‘мастило’ од графена који импрегнира маску, Онда се материјал прeсује под притиском, загрева до 140 степени Целзијуса. Између две електроде се поставља облога, такође направљена од маски, са изолационим својствима. Импрегнира се посебним електролитом, а затим се прави заштитни омот од паковања за лекове“, рекао је научник Института „МИСиС“ Захидов Анвар.
Нове батерије, у односу на традиционалне, имају велику количину ускладиштене енергије и електрични капацитет. Раније направљене батерије сличном технологијом у облику таблета имале су капацитет од 10 вати по сату по једном килограму, а научници "МИСиС" и њихови колеге успели су да добију 98 вати по сату по једном килограму.
Научници су и раније пробали да користе разне друге природне материјале и отпатке за производњу електрода за супер кондензаторе. Користили су кокосов орах, љуске од пиринча, а недавно чак и старе новине, отпад од аутомобилских гума и друго. Међутим, то је увек захтевало високе температуре у специјалним пећима. Показало се да су маске једноставније за прераду и јефтинији материјали за обраду, а потапање у графен је довољно да добију јединствена својства.
Научници планирају да у будућности користе нове технологије за производњу батерија за електричне аутомобиле, соларне панеле и за другу примену.