Исландски језик
Исландски језик има архаичан вокабулар и веома тешку граматику. То је један од најтежих језика за изговор. За многе исландске фонеме нема сличних фонема у енглеском језику, па их правилно изговарају само носиоци тих језика. Говоре га становници Исланда и мање групе исландских исељеника - око 300.000 људи.
Абхаски језик
Абхаски језик је језик са северозапада Кавказа. Говори га више од 100.000 људи у Абхазији. У абхаском књижевном језику има 58 сугласника и само три самогласника. Остали самогласници су представљени у писму одвојеним словима – е, о, и, у и формирају се заједно са другим сугласницима и самогласницима.
Навахо језик
Навахо је један од највећих индијанских народа северно од Мексика. Према попису од 2010. година има 90.000 припадника. Најтежи део навахо језика су глаголске форме, које чини основа на коју се додају префикси. Поред самогласника и сугласника у језику има још четири тона – високи, ниски, узлазни и силазни. Амерички војници су овај језик користили како би шифровали информације. До ове идеје су дошли током Првог светског рата када су у америчкој војсци служили Индијанци из племена Чокто.
Баскијски језик
Баскијски језик се сматра најстаријим језиком у Европи. На њему пише и говори око 700.000 људи. Највећи број људи живи на северу Шпаније и југу Француске. Баскијски језик има 24 падежа. Речи се мењају помоћу различитих суфикса и префикса. С обзиром да овај језик зна мали број људи и њега су користили за шифровање информација у Другом светском рату.
Ескимски језик
Овај језик је један од најтежи језика јер има 63 времена. Падежи се мењају додавањем суфикса и префикса на више од 200 начина. Поред тога, у овом језику се речи описно формирају, на пример, уместо речи „интернет“, користи се термин „путовање кроз слојеве“. Ескимски језик је ушао у Гинисову књигу рекорда као најтежи систем знакова.