ДРУШТВО

„Не сада, Стејси“: Завршена једна од најскупљих парница због узнемиравања у познатој светској банци

У једној од најскупљих парница које су вођене због дискриминације на радном месту 50-годишња службеница познате банке „БНП Париба“ Стејси Мекен добила је два милиона фунти на име одштете због омаловажавања и полне дискриминације које су починили њени шефови.
Sputnik
Она је на суду тврдила да је током своје четворогодишње каријере у банци добила стотине хиљада фунти мање бонуса имала мању плату него њене колеге мушког пола. Уз то, понижавана је, а уобичајена реченица коју су јој изговарали кад би ми им се обратила била је: „Не сада, Стејси“.
Након напорне судске битке досуђено јој је чак 2,08 милиона британских фунти (око 2,5 милиона евра) што је, како наводи „Дејли Телеграф“, један од највиших досуђених износа убританској судској пракси.
У тексту се наводи да је Стејси Мекен годишње зарађивала око 120 хиљада фунти док је њен колега мушког пола, на истом радном месту и са истим одговорностима, зарађивао чак 40 хиљада фунти више.

Вређање и омаловажавање

Осим тога, Стејси Мекен је била изложена вређању и омаловажавању.
Једном су јој на радном столу оставили шешир за вештице. То се догодило након што је мушки део запослених, укључујући једног од шефова Мета Пинока, после посла отишао у паб. Запослена у банци, Џорџина Чепмен, потврдила је на суђењу да су мушкарци били прилично пијани када су се те вечери вратили у канцеларију.
„Не знам ко је оставио вештичји шешир на колегиницином столу, али верујем да је то неко од пијаних колега с обзиром на то да су у то време они једини били алкохолисани на послу“, изјавила је ова жена током сведочења.
Додала је да је Стејсибила видно узнемирена и потресена чињеницом да се колеге тако односе према њој.
Још један од шефова, Денис Пихан, оптужен је да ју је систематски понижавао реченицом „Не сада, Стејси“, кад год би она покушала да му се обрати.
„Телеграф“ пише да је то толико често радио да су колеге на рачун те реченице почеле са интерним шалама. Суд је утврдио да је Мекенова уредно пријављивала све проблеме, али да нико није реаговао док случај није пријавила суду тражећи четири милиона фунти одштете. Онда су испливали и други проблеми, попут непропорционално исплаћених бонуса. Тако су запослени мушког пола њеног ранга на годишњем нивоу добијали око 167 хиљада фунти на име бонуса, док је она добијала само 33 хиљаде.

Без искреног извињења

Суд је утврдио да је остављање вештичјег шешира на столу очигледан чин сексизма, док је учестала употреба израза „Не сада, Стејси“ омаловажавање на радном месту.
Судија Ема Барнс рекла је у образложењу пресуде да постоји могућност да су се мушкарци са својим сексистичким и омаловажавајућим поступцима обрушили на Стејси како би јој се осветили што је приговорила на разлику у платама.
„Банка би требало значајније да се покаје и извине, али то нећу наложити јер извињење мора бити искрено, а не наређено. Господин Пихан се извинио због „проузроковања проблема“, али се није јасно извинио и признао да је лично дискриминисао госпођу Мекен“, написала је судија Барнс.
Лист додаје да је банка после овог случаја усвојила стратегију спровођења принципа равноправности и да покушава да повећа број жена на руководећим позицијама, пренео је Јутарњи лист.
Само за одрасле: Овај текст није мастан виц
Донеси ми ручак, опери веш: Мобинг афера у врху Пентагона
Министаркa која псује и виче на запослене коначно под истрагом
Коментар