Изменама и допунама Кривичног законика у нашој земљи први пут се регулише сексуални мобинг и прогањање на послу и породици. Због саме природе дефинисаних дела, у јавности се диже прашина. Шта тачно уређују нова правила?
Вербална удварања и она путем непристојних СМС порука и зивкања телефоном, причање вицева сексуалног садржаја, добацивања, ласкања или сваки гест или прича због којих би се неко, нарочито даме, осећао нелагодно. Под удар долазе чак и комплименти, али не и „епитети“ да се жена угојила, да има велики нос или масну косу. Пошто се то не може протумачити као сексуално узнемиравање.
Добила сам задатак да се осврнем на ову тему. Зашто ја? Зашто жена?
Да, природа нас је наштеловала тако да „ловци“, „хранитељи“ и „заштитници“ имају и већи пакет акција у удварању у односу на лепши, односно нежнији пол. Међутим, заборављамо да су у међувремену и даме почеле да „лове“, стварају каријере, а неретко муж одлази на породиљско боловање, исплативије је, жена зарађује више.
Жене су одавно четири зида кухиње замениле офисима савремених корпорација и варнице са колегама дошле су као природни след нових околности. Неретко, кад осете моћ, предаторке су у стању да јачи пол отерају у мишју рупу, чак и не користећи методе сада кажњиве законом.
Хормоне и природне нагоне најтеже је контролисати, па се покушаји увођења у ред и заштите од „нежељеног удварања“, по мери савременог човека, дешавају тек у 21. веку. А у Србији због припрема за улазак у Европску унију, у чијим земљама овакви закони постоје последњих двадесет година.
Да ли ће нове мере искоренити „добацивање, ласкање или слободније понашање“? Неће, наравно! Као што се и убиства, крађе, силовања и премлаћивања дешавају свакодневно, упркос чињеници да су деценијама саставни део кривичних законика држава на свим меридијанима, па и Србије.
После Другог светског рата на јавним местима од кафана до судова законски су уведене пљуваонице. Нове власти, у револуционарном заносу, желеле су да специјалним, типским посудама у сваком ћошку институција сведу ружан обичај на минимум, а разлози увођења били су хигијенски и цивилизацијски.
До седамдесетих година то је била законска обавеза. Данас пљуваонице виђамо само у медицинским установама. Три деценије је било потребно да се пљувачи сведу на број тако да то престане да буде законска обавеза. За припитомљавање „шмекера“, „лола“, „смарача“, или — што би и најфиније жене када су у женском друштву, рекле, јер бољег израза нема — „паћеника, а посебно непристојних напасника, биће потребно више времена, јер неупоредиво је лакше контролисати потребу за избацивањем производа пљувачних жлезда него нагона за „оним“.
Недавно сам после дугог чекања да ме прозову у Дому здравља улетела у просторију „само за особље“. Тамо су сестре и докторке испијале прву кафу, тешко уочљиве у облаку дуванског дима. Пушење у том простору најстроже је забрањено пре седам година.
„Ви сте прва особа која је пријавила пушење у Дому здравља“, рекла је инспекторка. Не могу да замислим да ће некој жени којој не смета пушење у здравственој установи, сметати „пушење“ у масном вицу. Шале са алузијама на секс код нас су, нажалост, део „културе“, па чак и пословне комуникације.
Нови закон тешко да ће шта променити. Сваког чуда за три дана доста, то говори и статистика о броју пресуда за мобинг, чије је увођење у законске оквире подигло исту буру. Закон је такав да је мобинг врло лако доказати. Доказати да неког нисте мобинговали, много је тешко.
Свака жена мора сама да процени шта јој одговара, где мора да се стави граница. Јер „ловци“, „хранитељи“ и „заштитници“ много брже се занесу, што би они, законски кажњивом терминологијом рекли — не размишљају правом главом.
Можда је то разлог што је задатак да напише овај текст добила жена.
Да је ово „Спутњик жена“, сада би још написала, драге моје даме, уживајте у удварању, али будите опрезне, мислите на себе, идите на јогу, јер ви заслужујете најбоље…
Али није. Драге даме, и драга господо, не трпите оно што не морате. Пријавите ако вас дуваном гуше у Дому здравља. Закони се доносе да би се поштовали. Мењајте оно што је већ могуће променити. Не плашите се. Позовите инспекцију. Мењајте себе, то је почетак промене у сваком друштву. Насилници и насилнице ће вас заобићи у широком луку.