РЕГИОН

Нема одустајања: Шта је показала посебна седница парламента Српске

На посебној седници Народне скупштине Републике Српске, одржаној у уторак у Бањалуци, јасно је пре свега стављено до знања да РС неће одустати од намере да поврати надлежности које јој по Дејтонском споразуму припадају, упркос притисцима који су евидентни, оцењује професор Стевица Деђански, директор Центра за развој међународне сарадње.
Sputnik
Седница је, каже Деђански за Спутњик, показала да су интереси РС непроменљиви, невезано за то да ли о томе говори Милорад Додик или неко други.

РС не одустаје од својих планова

Овде је реч, истиче он, о опстанку РС. Додик је показао да је спреман да здушно брани тековине РС, иако ситуација није нимало лака.

„Сигуран сам да је бошњачка страна очекивала да ће РС да поклекне пред притисцима и добро је што се то није остварило, већ је јасно речено да се српски представници неће вратити у институције БиХ и да ће РС наставити формирање паралелних институција. Нови моменат који је Додик предложио да Скупштина РС преиспитује дневни ред Парламентарне скупштине БиХ, такође је показатељ да РС неће дозволити да буде угашена, истиче наш саговорник.

Логична сарадња са Хрватима

Деђански сматра да је важно и што је лидер СНСД-а и члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик јасно истакао од коликог је значаја сарадња са Хрватима и Хрватском, али и што је нагласио добру сарадњу с Русијом.
По његовим речима, чињеница да је Додик у регионалној сарадњи акцентовао Републику Хрватску је очекивана, с обзиром на положај Хрвата у БиХ.

„Јасно је да Хрвати у БиХ, иако су конститутиван народ, немају третман који би требало. Пре свега није логично да њиховог представника бирају Бошњаци. Из тог разлога, иако су њихови проблеми другачије природе од РС, и нормално је да сарађују кад је БиХ у питању. И то је позитивно и надам се да ће тако и остати са обе стране, напомиње наш саговорник.

Он подсећа да се председник ХДЗ-а БиХ Драган Човић одазвао позиву председника Народне Скупштине РС и присуствовао посебној седници у Бањалуци: Он је у свом обраћању поручио посланицима да чувају Републику Српску и истакао да БиХ „може да преживи искључиво као земља три конститутивна народа“.
Чувајте Републику Српску. Толико сте емоција изнели овде да сви могу да вам завиде. Молим вас оставите довољно отворена врата за друга два конститутивна народа. РС ћете најбоље заштити бранећи је у институцијама БиХ“, навео је Човић.

Закон о заштити РС важна ставка

Према мишљењу Деђанског, још једна битна ствар је што се на седници поновило да нема одустајања од закона којим ће се РС заштитити од клевете и да је нико не може називати геноцидном.

„То је предлог Додика и пандан у неку руку закону Валентина Инцка о негирању геноцида везано за Сребреницу и ово је логичан след догађаја, с обзиром да нико не жели да укине закон који је донео бивши високи представник у БиХ. Дакле, овај закон је нека врста заштите РС док не буде постојала добра воља да се укине закон који фактички целу РС и њен народ третира као геноцидан, напомиње Деђански.

Додик је позвао све присутне да остану чврсто при закључцима донесеним на претходној посебној седници НСРС-а, а то су ентитетски закони о војсци, порезима и Високом судском и тужилачком већу БиХ, напомињући да су урадили капиталну ствар доношењем тих закона и да је сада ствар стратегије како ићи даље.
Коментар