На констатацију новинарке да је једна од његових изјава била да се не разговара "о статусу Косова, већ о односима Србије и Косова", што је, по констатацији новинарке, речник албанских лидера у Приштини, и питање да ли то значи да је и за ЕУ "решен статус Косова" и да ЕУ и САД деле заједничку визију Косова, Лајчак је одговорио:
"Ја своје дужности испуњавам према мандату који сам добио, ту сам да посредујем у дијалогу у циљу постизања правно-обавезајућег споразума".
Он је поздравио посвећеност Србије дијалогу.
"Пренели смо, како у Београду, тако и у Приштини, да све што је договорено у прошлости мора бити спроведено, а то се односи на обе стране", поручио је Лајчак.
Лајчак, који је указао да му је ово прва посета ове године Београд, а седма од када је на својој функцији, изразио је уверење да је заједничка посета са представником САД пренела значајну поруку јединства, као и да је показатељ подршке Вашингтона дијалогу под посредовањем ЕУ.
„САД и ЕУ имају дугогодишњу историју када је реч о Балкану и постизању опипљивих резултата. Поздраваљамо посвећеност Србије дијалогу, а то су нам поновили сви саговорници од председника Александра Вучића, преко премијерке Ане Брнабић, до председника Скупштине Ивице Дачића“, пренео је Лајчак.
Он је казао да желе да виде брз напредак у нормализацији односа, а тако и у погледу у спровођењу претходних договора.
„Рекли смо да све што је договорено у прошлости мора бити спроведено, као и све што ће се договорити, а то се односи на обе стране. Желели бисмо да видимо брз напредак у даљем постизању правно обавезујућег споразума“, нагласио је Лајчак.
Он је рекао да обе стране у дијалогу знају тачно шта је њихов списак обавеза које нису испуњене.
На питање новинара да појасни свој изјаву да модел ЗСО морају да договоре Београд и Приштина, с обзиром, на констатацију новинара, да је тај модел већ договорен Бриселским споразумом, Лајчак је рекао да све што је договорено мора да се спроведе.
"То сам рекао у Приштини, то говорим и овде у Београду. Обе стране у дијалогу тачно знају ста је њихов списак обавеза које нису испуњене", рекао је Лајчак на конференцији за медије у Београду.
Подсетио је да је дијалог повезан са европском интеграцијом Србије и Косова, конкретним изгледима за интеграцију у ЕУ.
Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар, којем је ово прва посета Београду у тој функцији, рекао је да је сматрао да је важан његов долазак овде са Мирославом Лајчаком, што, додао је, одражава солидарност и јединство Европске уније и САД у уверењу да би Балкан морао да буде део европске заједнице.
“Сматрамо да је пут да Косово и Србија буду на путу до Европске уније, уз дијалог уз посредовање ЕУ”, рекао је Ескобар.
Он је додао да САД нису део дијалога, али да ће помоћи све што треба, финансијски и политички.
“Надамо се да ће резултати разговора у дијалогу отворити огроман потеницјал који овај регион има за економски развој и за већу интегрисаност у ЕУ”, рекао је Ескобар.