Другим речима, у његовој згуснутој крви било је толико масти да је постала као млеко. Човек је био на ивици смрти.
Лекари обично лече хипертриглицеридемију пречишћавањем крви, или плазмаферезом, која уклања плазму из тела пацијента, уклања вишак триглицерида (или друге токсичне компоненте) и враћа чисту, филтрирану крв пацијенту. Међутим, када су лекари испробали тај приступ, њихова машина за плазмаферезу је отказала — густа, масна крв ју је зачепила. Два пута.
Незабележен случај
Доктори ово никада раније нису видели. Овај случај без преседана захтевао је другачији приступ да би се некако смањио екстремни ниво масти у крви човека.
Нормалан ниво триглицерида у крви особе је мањи од 150 милиграма по децилитру (mg/dL), док је висок ниво између 200 и 499 mg/dL, а 500 mg/dLсе сматра веома високим. Међутим, у овом случају, ниво триглицерида код пацијента достигао је 36 пута веома висок ниво од око 18.000 mg/dL.
Истраживачи су известили да је пацијенту по пријему у болницу било мука и да је повраћао, имао је и главобољу са поремећеном концентрацијом. Све су то били симптоми такозваног хипервискозног синдрома, код ког ненормално згуснута крв може у тежим случајевима изазвати конвулзије и кому.
Пуштање крви
Пошто плазмафереза није била могућа, лекари су се окренули древној, али заборављеној и сада дискредитованој методи лечења која је практикована у традиционалној медицини до 18. и 19. Века — пуштању крви.
Ова техника датира из древног Египта пре око 3.000 година и некада је била један од најчешћих облика „лечења“. Данас се на пуштање крви углавном гледа као на стари облик псеудонауке. Али то не значи да не може да се користи у изузетно ретким случајевима — на пример, да би се спасио живот особе чија је крв опасно засићена мастима.
У јединици интензивне неге, лекари су мушкарцу извадили два литра крви, заменивши је концентратима црвених крвних зрнаца, плазмом и физиолошким раствором. Функционисало је, метода је успешно снизила ниво триглицерида код пацијента, а петог дана није имао резидуалне неуролошке симптоме.
„Ако плазмафереза не може да се изведе због екстремне хипервискозности, наше искуство показује да конвенционална флеботомија са изменом течности може бити ефикасна алтернатива. Према нашим сазнањима, ово је први извештај који описује ову процедуру у савременој медицини“, навели су лекари у извештају, објављеном у журналу „Annals of Internal Medicine“.
Лекари су стање човека објаснили његовом гојазношћу. Поред тога, због инсулинске резистенције и генетске предиспозиције за низ болести, морао је да узима прописане лекове, али то, према његовим речима, није увек деловало, што је погоршало ситуацију.
Лекари спекулишу да је ово стање код пацијента можда у почетку било узроковано кетоацидозом, која се развила у посебно тежак случај. У време када је лечење започето, пацијент је добио само један поен изнад вегетативног стања на Глазговској скали коме, пренела је „Национална географија“.