РУСИЈА

Немачки канцелар запретио Русији оштријим санкцијама

Русија ће се суочити са озбиљним последицама у случају заоштравања кризе око Украјине, упозорио је немачки канцелар Олаф Шолц пре одласка у посету Сједињеним Америчким Државама.
Sputnik
„Одрадили смо конкретне припреме са нашим савезницима у Европској унији и Сједињеним Америчким Државама, разговарамо о могућим санкцијама – то су веома велике, веома оштре санкције, ако буде било потребно, иако су сада сви наши напори усмерени на то да оне не буду неопходне“, рекао је Шолц за телевизију „АРД“.
Одговарајући на питање о могућности укључивања пројекта „Северни ток 2“ на листу ограничења, кацелар је одговорио да „ништа није искључено“. Према његовим речима, на тој листи могло да се нађе и „више од онога што Москва може да замисли“.

О испорукама оружја Украјини

Немачки канцелар додао је и да његова земља не намерава да испоручује смртоносно оружје Украјини.
„Немачка влада одавно води јасну политику: не испоручујемо смртоносно оружје кризним регионима и не испоручујемо га Украјини. Још се моја претходница (Ангела Меркел) тога придржавала и то је било и остало тачно“, нагласио је он, подсетивши да, према анкетама, већина Немаца дели став власти по овом питању.
Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног повећања „агресивних дејстава“ Русије у близини граница Украјине. Русија је у више наврата негирала оптужбе Запада и Украјине за „агресивна дејства”, наводећи да никоме не прети и нема намеру никога напада, а изјаве о „руској агресији” користе се као изговор да се што више војне технике НАТО-а распореди у близини руске границе. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија премешта трупе унутар своје територије и по сопственом нахођењу. Према његовим речима, то никоме не прети и не треба никога да брине.
Од 2014. године земље НАТО-а, предвођене Сједињеним Америчким Државама, испоручују оружје Украјини и обучавају њену војску, што директно крши Минске споразуме и негативно утиче на решавање ситуације у Донбасу. Осим Американаца, у испорукама вредним милијарде долара учествују Велика Британија, Канада, Француска, Пољска, Турска, Литванија, Чешка, Бугарска, Румунија и Естонија.
РУСИЈА
Кијев послао Немачкој „списак жеља“ у вези војне помоћи; Берлин: Поведите рачуна о реторици
Коментар